https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vypusteni-vlci-v-bavorsku-proc-je-misto-zastreleni-proste-neuspi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vypuštění vlci v Bavorsku: Proč je místo zastřelení prostě neuspí?

20.10.2017 05:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Největší problém je  dostat se aktivně do jejich blízkosti s narkotizační střelou, protože i vlci chovaní v zajetí jsou chytrá a opatrná zvířata. Na ilustračním snímku vlk z chomutovského zooparku.
Největší problém je dostat se aktivně do jejich blízkosti s narkotizační střelou, protože i vlci chovaní v zajetí jsou chytrá a opatrná zvířata. Na ilustračním snímku vlk z chomutovského zooparku.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Na začátku října v Bavorsku někdo vypustil šest vlků, kteří byli chovaní ve výběhu Národního parku Bavorský les. Dva z nich již byli zastřeleni. Proč museli být zastřeleni? Proč nestačilo zvířata uspat? Protože to není snadné. A protože Bavorsko si pamatuje, že v minulosti v podobném případě málem došlo k tragédii.
 

Zastřelení vypuštěných vlků je krajní řešení. Ředitel českého Národního parku Šumava, který s tím bavorským sousedí, vydal pokyn, že se k nám zběhlí vlci střílet nemají a má se udělat všechno proto, aby byli chyceni živí.

„Naši pracovníci, kteří mají licenci na použití narkotizačních střel, jsou stále v pohotovosti,“ říká tiskový mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. Na Šumavě jsou umístěna dvě odchytová zařízení. „Dalších šest zařízení jsme zapůjčili kolegům do Bavorska,“ říká Dvořák.

Jak dodává Dvořák, narkotizační střela je použitelná na krátkou vzdálenost, na 20-30 metrů. „Pak také nějakou dobu trvá, než narkotikum začne působit, řádově se jedná o minuty, což je doba, za kterou zvíře může uběhnout velkou vzdálenost a pak se musí dohledat,“ říká dál Dvořák.

Narkotizační střelou je také potřeba zvíře dobře trefit. Střela by se měla ideálně zabodnout do dobře prokrveného svalu, aby se látka rychle dostala do krevního oběhu. Stačí pár centimetrů vedle a místo rychle uspaného (a dohledatelného) zvířete je zvíře, u kterého může látka začít působit až za dlouhou dobu, a které stihne utéct kdoví kam.

To pro zvíře může být zdravotní problém. Po použití narkotizační střely se totiž obvykle počítá s nasazením látky, která narkotizační účinek zruší. V krajním případě může zaběhlé zvíře během narkózy pojít.

Největší problém je dostat se s narkotizační střelou do blízkosti vlků, protože i vlci chovaní v zajetí jsou chytrá a opatrná zvířata.

Hlavní snahou bavorského národního parku je dostat zvířata živá. Přesto se v Bavorsku rozhodli k zastřelení vypuštěných vlků, pokud nebude použití narkotizační střely možné. Pár dní po vypuštění byla hlášena kritická setkání s vypuštěnými vlky. Když hrozí jakékoliv nebezpečí napadení člověka vypuštěným vlkem (nebo jiným zvířetem), které se nedá chytit, rozhodnou příslušné úřady zvíře zastřelit.

Důležitou věcí je čas. Mohlo by se stát, že se vlci naučí ve volné přírodě přežít. Na tom na první pohled není nic špatného. Ale jsou to vlci, kteří jsou zvyklí na kontakt s lidmi, což může být lidem nebezpečné. Vlci by pravděpodobně nemuseli mít strach hledat potravu blízko lidských obydlí, například u kontejnerů na odpadky a podobně. Lidí se nebojí, naopak je mají spojené s potravou. Teoreticky by své „vadné“ chování a neopatrnost před člověkem mohli předat dalším, divokým vlkům, pokud by se připojili do jejich smečky. O tom, že vypuštění vlci nejsou plaší, svědčí toto video.

Že setkání s vlkem zvyklým na člověka nemusí dopadnout dobře, v Bavorsku dobře vědí. Před 40 lety jeden takový uprchlý vlk pokousal čtyřleté dítě. Díky dalším dětem, které u toho byly a vlka klackem zahnaly, se podařilo chlapce zachránit. Kromě léčení kousanců na zadku a stehnech musel podstoupit velmi bolestivou léčbu proti vzteklině. Nejhorší ale byly psychické potíže, se kterými se chlapec léčil osm let.

V Bavorsku v současné době dochází k přirozenému návratu vlků. A Bavorsko je také německou zemí, kde jsou názory na jejich návrat nejkritičtější. Jakékoliv napadení člověka vypuštěným vlkem by mělo negativní dopad na návrat divokých vlků do přírody.

Co je podle Bavorského národního parku jasné, je, že vlci byli na svobodu vypuštěni záměrně. Bavorské ministerstvo životního prostředí vyhlásilo odměnu 10 tisíc eur za informace vedoucí k dopadení člověka, který vlky vypustil.

Jak se chovat, když narazíte na vlka?

Před vlkem neutíkejte. Pomalu ustupujte. Ocitnete-li se v blízkosti vlka, upozorněte na sebe: hlasitě promluvte, gestikulujte. Máte-li s sebou psa, přivolejte ho a držte na vodítku. Rozhodně nenabízejte vlkovi žádné jídlo a nesnažte se pořídit krásnou fotku. Kontakt s vlkem nahlaste Národnímu parku Šumava.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

20.10.2017 12:46
Protože mají rozum na svém místě. Dohnat několik vlků a snažit se je uspat ve volné příprodě je v podstatě nereálné, časově náročné a vytvořená smečka se stane pro návštěvníky lesů časem i nebezpečná. Jenom u nás se tak dlouho medituje nad vším až nás doběhne kůrovec, nebo prasečí mor, pak nevíme co s tím, myslivci nestačí, odstřelovači nestačí a tak už se pravděpodobně v našich lesích i natrvalo usídlí.... Skvělá filozofie ochrany přírody.
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.10.2017 17:46 Reaguje na Milan Milan
bylo by zcela na místě snažit se vlky uspat za cenu 1. obrovských nákladů na tuto honbu a 2. za cenu rizika že poloochočení vlci něco nekalého provedou, kdyby se jednalo o geneticky unikátní a ohroženou populace. je? (já fakt nevím, domnívám se že ne, ale rád se nechám poučit)
Odpovědět
MM

Milan Milan

21.10.2017 13:29
Aniž chci dlouze o tom diskutovat, tak to je laciná argumentace lidí,kteří si myslí že jich se problém nedotkne. Až na někoho ten vlk nastartuje, tak pak jsou všichni chytří. Navíc jeden z vlků dle dnešního info zřejmě již zabil ovci. A např dnes další info, že dva divočáci vtrhli v německém 25 000-vém městě!! do banky a řádili, nebo dnes bude zahájen odstřel divočáků v centru Mníška p.Br. Na Slovensku medvědi u popelnic. Nebo ptačími dravci vylovená dříve běžná hejna bažantů, křepelek, zajíců, žab. Evidentně přemnožení dravci zřejmě již dávno neplní jenom užitečné funkce. Důsledek krátkozraké ochranářské politiky. To se opravdu chcete za nějakou dobu bát vyjít se smetím????
Odpovědět
JV

Josef Valenta

11.9.2023 00:45 Reaguje na Milan Milan
No to je pěkné,já věším budky pro dutinové dravce aby mi myši nesežrali pastviny a nakonec abych se bál myslivců aby mi je nevystříleli a já opět měl spoustu myší na pastvině. Snad nebudu muset rozhazovat jedovaté granule.I přesto,že pro dravce řeším bytovou krizi chodím za stodolu poslouchat cvkot cvrčků,žabičky a zpěv ptactva. Tak nevím? Josef Valenta
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist