https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyroba-primesi-do-bionafty-loni-v-cr-mezirocne-stoupla-o-5-8-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výroba příměsí do bionafty loni v ČR meziročně stoupla o 5,8 pct

15.5.2018 00:40 (ČTK)
V Česku se loni vyrobilo 157.429 tun látek používaných jako příměsí do bionafty nebo biosložek do směsné motorové nafty. Meziroční nárůst činí 5,8 procenta. / Ilustrační foto
V Česku se loni vyrobilo 157.429 tun látek používaných jako příměsí do bionafty nebo biosložek do směsné motorové nafty. Meziroční nárůst činí 5,8 procenta. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku se loni vyrobilo 157.429 tun látek používaných jako příměsí do bionafty nebo biosložek do směsné motorové nafty. Meziroční nárůst činí 5,8 procenta. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Výroba takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME) meziročně vzrostla poprvé od roku 2014.
 

"Důvodem zvýšení produkce biopaliv je do značné míry růst poptávky po pohonných hmotách. Biopaliva se povinně přimíchávají do standardních paliv. Taktéž se doplnily zásoby FAME. Letos lze kvůli silnému ekonomickému rozmachu očekávat další růst spotřeby pohonných hmot, a tedy i biopaliv," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle agrárního analytika Petra Havla by mělo být státní snahou snížit produkci biopaliv první generace. "Biopaliva první generace jsou cestou do pekel. Výsledkem je jenom skutečnost, že se zhoršuje životní prostředí, protože se komodity pěstují ne na potravinářské účely, ale na účely technické," řekl. Například v ČR se letos podle údajů Českého statistického úřadu pěstuje řepka ozimá na 394.699 hektarech, meziročně se tato plocha zvýšila o 437 ha.

Evropská komise by podle Havla měla dát členským státům možnost, aby využívání biopaliv v dopravě bylo dobrovolné. Zatím však státy počítají s tím, že spotřeba biopaliv proti zbytku dopravních paliv by měla být v roce 2020 sedmiprocentní.

V roce 2014 činila dosáhla tuzemská výroba FAME na rekordních téměř 220.000 tun, v následujících letech klesala. Odborníci upozorňovali na to, že zavedením spotřební daně na některá vysokoprocentní biopaliva od roku 2016 se tato paliva stala prakticky neprodejná.

Od loňského července se spotřební daň na některá biopaliva snížila. Například čistá bionafta FAME B100 nově podléhá spotřební dani 2,19 Kč na litr. Od začátku předloňského roku to bylo 4,59 Kč na litr, předtím zdaněna nebyla.

U směsné motorové nafty SMN B30 se zdanění snížilo na 8,52 koruny na litr. Od roku 2016 daň byla 9,27 Kč na litr, předtím bylo palivo zdaněno 7,66 Kč/l. Zvýšila se naopak vratka daně za líh u Ethanolu E85, a to z 10,23 Kč/l na 10,97 Kč/l. Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává bez daňové i jiné státní podpory.

Předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček již dříve řekl, že ani po těchto úpravách významná změna v zájmu o tato paliva nenastane. Změna však podle něj může nastat do budoucna kvůli tomu, že distributoři musí snižovat emise z prodávaných paliv.

Podle dat MPO loni celková domácí spotřeba FAME vzrostla, a to o 6,7 procenta na zhruba 276.000 tun. V dopravě se dá používat i vysokoprocentní směs bioetanolu s benzinem. Objem výroby bioetanolu pro pohon motorů loni v ČR klesl o 11,4 procenta na 102.300 tun. Jeho celková tuzemská spotřeba naopak stoupla o více než třetinu na zhruba 116.500 tun.

Spotřební daň na klasický benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist