https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyrobcum-mineralnich-vod-vzrostou-naklady-na-recyklaci-obalu-az-o-92-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výrobcům minerálních vod vzrostou náklady na recyklaci obalů až o 92 procent

17.1.2023 01:02 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svaz výrobců minerálních vod upozorňuje na výrazný růst poplatků za sběr obalových materiálů, třídění nebo recyklaci. Výrobci je platí společnosti Eko-kom, který tuto činnost v ČR zajišťuje. Svaz to uvedl v dopise adresovaném členům vlády, který má ČTK k dispozici. Uvádí, že výrobcům letos vzrostou náklady na tyto poplatky v rozsahu od 37 až do 92 procent. Svaz žádá ministerstvo životního prostředí (MŽP), které firmě uděluje ke sběru odpadu autorizaci, aby zjednalo nápravu, což mu umožňuje zákon. Šéf resortu Marián Jurečka (KDU-ČSL) svazu odpověděl, že ministerstvo se jeho podnětem bude zabývat.
 

Svaz sdružuje výrobce vod, jako jsou například společnosti Mattoni 1873, Kofola, Vincentka, Chodovar nebo Bohemia Healing Marienbad Waters. Uvádí, že firmy čelí velkému růstu nákladů a že zvýšení poplatků společnosti Eko-kom může pro některé větší firmy znamenat růst nákladů až o desítky milionů korun.

Podle svazu plnění povinností spojených s odpovědností za sběr obalů uvedených na trh umožňuje v Česku firmám pouze uzavření smlouvy se společností Eko-kom, která jako jediná zajišťuje sběr, třídění nebo recyklaci obalů. Dodává k tomu, že přestože jde o obchodní korporaci se soukromými vlastníky, tak vykoná část kompetencí veřejné správy a stát na ní prostřednictvím zákona a autorizace udělené MŽP delegoval některé povinnosti.

Podle svazu je výrazný růst cen nezodpovědným krokem vzhledem k tomu, že současná situace na trhu je těžko předvídatelná a pro některé výrobce může tak výrazný růst nákladů být i likvidační. Uvedl, že Eko-kom má rezervu ve výši téměř 800 milionů Kč na zajištění výkyvu systému plnění zákonných povinností. Podle svazu bude mít růst nákladů pro výrobce dopady na nižší odvod daně z příjmu. "Jestli jsou příjmy systému Eko-kom ročně zhruba tři miliardy Kč, pak zvýšení sazeb pro rok 2023 znamená navýšení příjmů minimálně o 1,1 miliardy, a to představuje nižší odvod daně z příjmu o cca 220 milionů Kč," stojí v dopise.

Ministerstvo životního prostředí svaz žádá o nápravu proto, že má ze zákona pravomoc uložit autorizované společnosti zjednání nápravy v případě, kdy nerespektuje své povinnosti. K tomu podle podle svazu nyní dochází.

Jurečka v odpovědi svazu uvedl, že povinností autorizované společnosti Eko-kom je zajistit, aby příspěvky firem pokryly veškeré náklady spojené s nakládáním s obalovými odpady v souladu se zákonem. Doplnil, že nově také musí počítat náklady s takzvaným litteringem, tedy volně pohozenými odpady. Již platný zákon o jednorázových plastech mimo jiné výrobcům ukládá povinnost přispívat obcím na úklid odpadu.

"V obecné rovině je ovšem potřeba uvést, že v současnosti lze identifikovat zásadní pokles globální poptávky po druhotných surovinách a jednoznačný růst nákladů na sběr, třídění a recyklaci odpadŮ z obalů. Výše peněžního příspěvku hrazeného osobami uvádějícími obaly na trh nebo do oběhu tedy musí adekvátně reflektovat tuto situaci," dodal v odpovědi svazu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (35)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.1.2023 07:53
Náklady na recyklaci se jen přesunou z veřejného sektoru do soukromého. Veřejný sektor náklady na recyklaci dotoval a to soukromý sektor dělat nebude.
Je však možné, že každý plastový odpad má svoji užitnou hodnotu, která ekonomicky muže být rozdílná. Tedy v takovém případě se náklady na odpad obyvatel znásobí přičemž původce obalů je výroba, tedy soukromý sektor, čímž se kruh uzavírá a zaplatí to ten, kdo nemá na výběr, tedy spotřebitel a ten, kdo se může nejméně bránit.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

17.1.2023 08:07
Je zajímavé, že ten Ital i s Řekem takto řvou, že se jim zvýší náklady o 37 až 92 % na obaly. Ale, že prosazují zálohování, které by znamenalo zvýšení nákladů o dalších 400 % a to jim zjevně nevadí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.1.2023 08:45 Reaguje na Vladimír Hošek
Nevadí - oni mají dost pevnou pozici na trhu, takže to ustojí. Menší konkurenci to zlikviduje, zvlášť tu regionální, a práh pro vstup do oboru bude tak vysoký, že nový hráč se na trhu neobjeví.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

17.1.2023 08:43
Jako dítě jsem pil minerální vody pouze ze skla. Když se přešlo na PET, určitě se snížili náklady firmám, ale žádná firma nic státu na boj s plastovým odpadem nedala. Teď se to obrací.
Bohužel stále marně hledám v obchodě magnesii ve skle a stále ji nenacházím.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.1.2023 08:49 Reaguje na Michal Uhrovič
Zrovna PETky jsou prakticky jediný plastový odpad, který má rozumnou možnost recyklace a jejich sběr je tedy výdělečný.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

17.1.2023 08:52 Reaguje na Viktor Šedivý
a to je problém našeho státu, že umíme recyklovat jen PETky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.1.2023 10:07 Reaguje na Michal Uhrovič
Jaká je souvislost mezi státem a technickou možností recyklace plastů? To je problém charakteru chemických vazeb, ne vyhlášek :-(
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

17.1.2023 08:59 Reaguje na Viktor Šedivý
když je něco vydělečné, tak to budeme produkovat co nejvíce, aby se ekonomika točila, to je jasný. Nekonečný růst až do vesmíru
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.1.2023 10:08 Reaguje na Michal Uhrovič
Ne, ale výnosy z toho lze využít na práci s jinými odpady.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.1.2023 11:16 Reaguje na Viktor Šedivý
Kdo bude ty peníze přerozdělovat. Stát?
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.1.2023 11:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ježišmarjá.
Poněkud zjednodušeně: Svoz plastů (mixu všech) a likvidace těch nevyužitelných je placen z vytříděných PETek, které se dají prodat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.1.2023 08:51 Reaguje na Michal Uhrovič
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2023 09:41 Reaguje na Michal Uhrovič
Skleněné flašky jsou ekologicky daleko horší, než petky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2023 10:31
Nechápu, proč není možno jít stejnou cestou, která je dlouhodbě osvědčená u kovů. Výkup.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.1.2023 11:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože je sebraný směsný plast bezcenný.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.1.2023 11:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zatím není, protože obsahuje PET. Bude-li zavedeno zálohování, bude spotřebitel platit za systém zpětného výkupu a ještě navíc za likvidaci směsného plastu, který bez PETek už bude opravdu k ničemu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2023 14:51 Reaguje na Viktor Šedivý
To je komplikované a drahé. Satčilo by dva kroky.
A) určit několik kategorií plastů dle chemického složení a nasadit na ně spotřební daň dle výhodnosti recyklace. A z ní by s platil výkup.
B) Tyhle kategorie by se vykupovaly ve stávajících ekodvorech a tím by výrobce dostával do recyklace naprosto čistou surovinu.
Samožřejmě ceny výkupu, výška daně (už dnes se něco platí) je na odbornících. Problém vidím v tom, aby výrobci dodržovali jen několik málo druhů plastů, dnes jich jsou snad desítky.
Např. PET materiál by se používal na prakticky všechny možné tvrdé obalové materiály, PE na měkké igelity, mikroten sáčky atd. samozřejmě bylo povoleno více materiálů, ale ne o moc.
Který výrobce by se do tohle nelezl, zaplatil by za nerecyklovatelný x násobně vyšší daň.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2023 14:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Směs kovů by byla taky bezcenná. Ale ve sběrnách se vykoupí jen čistý kov.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.1.2023 14:01
To jsou ty řeči o cirkulární ekonomice a recyklaci , blabla.

Plastové odpady jsou energeticky vydatné a nevidím jediný důvod pro to, aby se energeticky nevyužívaly pro kogeneraci.
Osobně bych od plastů výrazně ustoupil a preferoval bezobalový prodej nebo zavedení klasických skleněných obalů.

Recykluje se kolem dvaceti % , zbytek se vyveze, zakope nebo potají spálí.
Výkup plastových obalů je výplod chorého mozku.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

17.1.2023 14:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miri, nikdo neví co je cirkulární ekonomika a pokud to někdo někde zaslechl, tak to je jen fráze a gesto. Až se opravdu začne vkládat do praxe cirkulace, tak to pochopí i zatvrzelí odpírači čehokoliv. Jinak na Slovensku se recykluje PET daleko víc jak 78%.
Jediný problém mají lidé v zapadlých vesnicích, kde musí centrálně svážet PET lahve. Je to sice plivnutí do moře, ale za mne palec nahoru jak pro přírodu, tak i ekonomiku.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.1.2023 17:50 Reaguje na Zdenek Wenzel
Rozdíl mezi lineární a cirkulární ekonomikou chápu.
Teorie hezká , praxe strašná.
M.j. v odpadářství se orientuji !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2023 14:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Řešením pro nerecyklovatelný odpad je plazmový plyn, případně spalováním s odchycování CO2. Sklo je ekologicky nejhorší, recyklace jde přes vysokou teplotu, případné vymývání potřebuje agresivní chemikálie.
Výkup funguje desítky let u kovů a to velmi úspěšně.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.1.2023 16:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenomže kovy při recyklaci šetří spoustu energie na těžbu, tavení a úpravu. Tj. vykupovaný kov má vysokou úsporu = cenu.
plast nikoli, zejména směsný plast. Pokud to má jít ještě přes třídící linku, no to nechce nikdo ani za darmo. A proto se to vozí do afriky, platí domorodcům za bordel, a ti to nechají na břehu oceánu. To je recyklace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2023 18:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
To není recyklace, to je prasárna.
Ten plast by byl perfektně vytříděn už od zdroje, píšu to tm.
Samozřejmě je to dražší, než přepracovat ropu, proto tam píšu, že by se to platilo ze spotřební daně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.1.2023 17:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi máte na mysli plazmové spalování , to je straka na vrbě, která se maluje asi 20 let , v praxi nebyl do konce dotažen ani jediný úspěšný projekt v průmyslové velikosti.
Torzo posledního experimentu stojí někde v Anglii, poté co sežralo stovky mil. liber. Další byly v Japonsku, Číně snad i v Kanadě. A skutek utek!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2023 18:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Naše firma to už staví a má na to i ekonomický výpočet.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.1.2023 19:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle pochopitelně, že znám. I osobně.
Pěkné slova, kupa dotací a praktické využití v nedohlednu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.1.2023 07:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pracoval jsem ve firmě, co se o problém plazmy zajímala a zkoumala možnosti. No po průzkumu jsme od toho rychle utekli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2023 13:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Výsledky následně využila společnost k výrobě nově představeného reaktoru čtvrté generace pro komerční využití, který už prošel komplexními testy a firma ho nyní uvádí na trh." Totálně zbankrotované Česko.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-ceska-firma-nabizi-reaktor-menici-odpad-na-energii-i-teplo-a-bez-emisi-219892
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.1.2023 16:17
Minerální vodu vytváří matička Země a nikoliv nějaký "výrobce", který ji
stáčí a třeba zbavuje železa a nebo dosycuje CO2 a ochucuje sirupy. Mi
je to zvýšení nákladů ukradené, protože už nyní jsou minerálky předražené
a jsou pro stáčeče zlatým dolem. Matička Země lidem minerálku darovala,
aby si upevnili zdraví a vykukové na daru Země bohatnou. Tak jen lidi
plaťte za něco, co by mělo být pouze za nejnutnější náklady na stáčení
a distribuci.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.1.2023 17:36 Reaguje na Břetislav Machaček
Pijte Šaratici ! Nepomůže, ale zrychlí krok !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2023 18:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Konečně rozumný názor.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2023 08:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Znám ještě pár studní s pumpou na Opavsku, kde si můžete
grátis napumpovat minerálku a lidé z okolí to taky dělají.
Je to dar matičky Země lidem a jakákoliv uzurpace těchto
darů pro své obohacení je hnus. No a na průjem nepotřebuji Šaratici a pokud chcete, tak vám poradím levnější medicínu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2023 13:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Já vím, stačí se podívat na ceny energií, které měly být dnes astronomicky drahé, nebo žádné a my v bankrotu a mrazu.
Tak si to naplánovali soudruzi v Kremlu, jenže vám neposlali upgrate, že?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.1.2023 19:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Trefil jste hřebík na hlavičku! Někteří se pokadili
z faktur za energie a další to čeká!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist