https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysazeni-briz-ma-na-bruntalsku-pomoci-s-uchycenim-jedli-a-buku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysazení bříz má na Bruntálsku pomoci s uchycením jedlí a buků

24.7.2019 00:11 (ČTK)
Dobrovolníci v Jeseníkách pokračují v zalesňování holin způsobených vinou kůrovcové kalamity vysazením bříz. / Ilustrační foto
Dobrovolníci v Jeseníkách pokračují v zalesňování holin způsobených vinou kůrovcové kalamity vysazením bříz. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Dobrovolníci v Jeseníkách pokračují v zalesňování holin způsobených vinou kůrovcové kalamity vysazením bříz. Tyto plevelnaté a rychle rostoucí dřeviny mají pomoci při uchycení buků či jedlí. Práce v lesích v okolí Města Albrechtic začaly na pozemcích Lesů ČR v sobotu. V srpnu se bude nová metoda využívat i v lesích patřících městu. Za organizátory to řekla Gabriela Šťastná z Hnutí Duha.
 

Břízy dobrovolníci poprvé vysazovali na Bruntálsku loni. Letos v projektu pokračují. Do prací se zapojí dvě desítky dobrovolníků. "První polovina dobrovolníků začala ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR semena břízy vysazovat v sobotu. V polovině srpna budou pak jejich kolegové pokračovat v lesích v majetku Města Albrechtice," uvedla Šťastná. Práce podle ní potrvají vždy týden.

"Praxe ukazuje, že bříza je při současné krizi českého lesnictví pro své malé nároky a odolnost velmi vhodnou přípravnou dřevinou. Může na holinách rychle zajistit půdu proti rozpadu a erozi. Zajišťuje tak podporu pro další stromy, které vyrůstají v jejím stínu," řekla Šťastná. V parnu a na rozsáhlých holinách se tak podle ní zvyšuje naděje na přežití cílových dřevin, jako je buk či jedle. Připouští ale, že donedávna lesní hospodáři postupovali opačně. Břízu považovali za plevel a z pasek ji vyřezávali.

"Společně s dobrovolníky budeme napravovat špatné rozhodnutí minulých generací, které výrazně upřednostňovaly výsadbu smrků na nevhodných stanovištích. Zaměříme se na péči o již rostoucí listnáče a také budeme pokračovat v obnově kalamitních holin vyséváním semen břízy, s čímž jsme započali už v loňském roce. Tento způsob zalesnění je velmi efektivní. Nabízí nízké až nulové náklady na pořízení sadebního materiálu a vysoká odolnost a rychlé odrůstání břízy zajistí cílovým dřevinám vhodné mikroklima k růstu," uvedl vedoucí srpnové akce Jiří Beneš.

Kalamitu podle lesníků způsobily klimatické změny. Sucho poškodilo hlavně smrkové lesy, které mají mělký kořenový systém. Oslabené stromy pak napadá dřevokazný brouk kůrovec nebo houba václavka. Problém s kůrovcem je podle odborníků od roku 2003, zesílil ale až v roce 2015. Očekává se, že pokud sucho potrvá, tak do roku 2020 v oblastech do nadmořské výšky 550 až 600 metrů smrk uhyne.

Bruntálsko patří v Česku k nejpostiženějším oblastem. S kůrovcem bojuje i tamní lesní správa Lesů ČR, která obhospodařuje téměř 15.000 hektarů lesa. Z toho 70 procent tvoří smrkový porost. "Okolo 90 procent smrků je nějakým způsobem ohroženo," řekl bruntálský lesní správce Milan Pospíšil. Vinou kůrovce se podle něj musí až pětinásobně zvýšit těžba dřeva. "Za rok bychom měli vytěžit 120.000 metrů krychlových dřeva. Těžíme ale i 650.000 metrů krychlových," řekl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
David Moravec
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ČM

Čech M.

24.7.2019 00:21
"První polovina dobrovolníků začala ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR semena břízy vysazovat v sobotu."
Semena se vysévají, vysazují se stromky, ale v případě břízy se mi to jeví jako zbytečné, sama by se tam dostala větrem. Hlavně jim ale později stejně ožere zvěř ty JD a BK, takže marnost. LČR to ale nevadí platit to bude daňový poplatník.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.7.2019 05:58 Reaguje na Čech M.
Jestli jste viděl ty holé megapláně, tak místy nezůstal ani "chlup". Takže odkud asi tak by semínka měl donést vítr? Že by z Horní Břízy?-)) Pořád lepší souvislý zápoj "odváděcího žíru", než jednotlivé stromečky trčící smutně z holé země po metru. To jsou pro srnčí snadné cíle.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist