https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysetrovani-uniku-ropy-u-kalifornie-smeruje-k-nakladni-lodi-rotterdam-express
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyšetřování úniku ropy u Kalifornie směřuje k nákladní lodi Rotterdam Express

7.10.2021 11:58 | LOS ANGELES (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Nákladní loď Rotterdam Express plující pod německou vlajkou provedla několik nezvyklých manévrů poblíž kalifornských břehů, kde praskl ropovod a do moře vyteklo skoro 477 000 litrů ropy. Kvůli havárii bylo uzavřeno několik pláží a vyšetřuje se příčina úniku.
 

Agentura AP napsala, že z údajů služby Marine Traffic, která poskytuje přehled o pohybu plavidel, vyplývá, že Rotterdam Express dlouhá 305 metrů měla určeno dostat se do kotviště SF-3, jež leží nejblíž poškozeného potrubí u města Huntington Beach. Loď provedla ve dvou dnech tři nezvyklé manévry, jimiž se dostala nad ropovod.

Firma Hapag-Lloyd, která je provozovatelem lodi, popřela jakýkoli vliv pohybu plavidla na havárii. Potrubí, jež patří firmě Amplify Energy, je podle ohledání pod vodou proraženo a vychýleno ze své trasy do oblouku. Amplify Energy má jižně od Los Angeles tři ropné plošiny.

Podle AP se vyšetřovatelé zaměřují na Rotterdam Express, zjišťují její přesné pohyby a chtějí vyslechnout část posádky. Z údajů o její plavbě vyplývá, že k přístavu u města Long Beach dorazila 22. září a kotvu shodila asi 2000 metrů od ropného potrubí. Následující den brzo ráno se náhle přesunula stovky metrů směrem na jihovýchod, čímž se dostala nad potrubí, jež leží v hloubce 30 metrů. Za deset minut se loď vracela k původnímu kotvišti. Znovu se dala do pohybu kolem půlnoci a naposledy kolem osmé ráno následujícího dne, kdy se vrátila ke kotvišti. Do neděla zůstala na místě a pak vplula do přístavu vyložit náklad.

Jako první na ropu v moři upozornili rybáři minulý pátek večer a ropovod byl uzavřen v sobotu ráno. Jak dlouho ropa tekla do moře, není jasné.

Martyn Willsher z vedení Amplify tvrdí, že není známo, kolik suroviny uniklo, uvádí pouze odhad 126.000 galonů (476 962 litrů). Podle vyšetřovatelů mohl být únik menší, kolem 29 000 galonů.

Několik demokratů v Kongresu chce, aby se vyšetřilo, proč trvalo tak dlouho, než byl únik nahlášen federálním úřadům. Willsher řekl, že jeho společnost se o úniku dověděla až v sobotu ráno. "Kdybychom o tom věděli v pátek večer, veškeré operace bychom zastavili," řekl. Společnost dostala informaci v sobotu časně ráno a ropovod uzavřela o tři a půl hodiny později. Členové Kongresu ve svém dopise napsali, že na jakýkoli únik ropy má upozornit automatický monitorovací systém.

Podle dosavadního zjištění ropa vytékala proraženým otvorem o velikosti 33 centimetrů, ze své polohy je vychýleno 1,2 kilometru z celkové délky 28,5 kilometru ropovodu. Potrubí bylo naposledy prohlédnuto v říjnu 2019 a inspekce tehdy upozornila na osm nedostatků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.10.2021 06:51
jen aby to vyšetřování nedopadlo jako to s Bečvou !!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist