https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyskovsky-zoopark-pocita-zimni-prirustky-narodil-se-treba-zebu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyškovský zoopark počítá zimní přírůstky, narodila se telata zebu i malého skotu cachena

16.1.2021 16:15 | VYŠKOV (ČTK)
Portugalský skot cachena není nikde jinde v Česku k vidění. Aktuálně stádo tvoří tři krávy, jeden býk a dvě telata.
Portugalský skot cachena není nikde jinde v Česku k vidění. Aktuálně stádo tvoří tři krávy, jeden býk a dvě telata.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vyškovský zoopark počítá zimní přírůstky, na svět přišel například skot cachena nebo zebu zakrslý. ČTK to řekla ředitelka zařízení Dagmar Nepeřená. Zoopark se specializuje na původní druhy domácích a hospodářských zvířat. Nyní je ale kvůli vládním nařízením uzavřený.
 

"Narodila se nám mláďata u skotu, například u portugalského skotu cachena. Tento druh nikde jinde v Česku k vidění není. Aktuálně tak stádo tvoří tři krávy, jeden býk a dvě telata," uvedla ředitelka. Plemeno cachena patří k nejmenším chovaným plemenům skotu na světě vůbec. Původně pochází ze severu Portugalska, lze jej však najít i ve Španělsku.

Na svět přišla i tři mláďata skotu skotského náhorního, také v tomto případě tvoří stádo kromě mláďat tři krávy a býk. "Tohle plemeno u nás chováme už velmi dlouho, je velmi odolné, mláďata má každým rokem," uvedla ředitelka.

Rozrostla se i rodinka plemene zebu zakrslý. Na svět přišla dvě telata, stádo kromě nich tvoří ještě čtyři krávy a býk. U tohoto druhu je zajímavostí, že byl domestikovaný pravděpodobně v údolí Indu už před více jak 6000 lety. Jedno mládě se narodilo i turu domácímu dahome. Tohle plemeno pochází ze západní Afriky.

Přírůstky vyškovského zooparku ale zájemci nyní neuvidí, zoopark je kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru uzavřený. Domovem je pro zhruba 750 zvířat.

Loni byl kvůli opatřením uzavřený opakovaně. Zavítalo do něj asi 160.000 lidí, což je meziročně o 41.000 lidí méně. Ztrátu vyčíslil na tři miliony korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.1.2021 17:49
já bych řekl že rasa CACHENA je původem jak z z hor španělské Galície, tak i z ze strany Portugalska, takže hovořit o této rase jako i jen portugalské, je zavádějící...mám ji uvedenou v knize GUÍA DE CAMPO DE LAS RAZAS AUTÓCTONAS ESPAŇOLAS.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist