https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysledek-svetove-konference-o-klimatu-vyvolava-chvalu-i-kritiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výsledek světové konference o klimatu vyvolává chválu i kritiku

17.12.2018 00:12 | KATOVICE (ČTK)
Světová konference o klimatu COP24 v polských Katovicích a její urputná jednání ukázaly, že boj proti oteplování planety zůstává namáhavý. / Ilustrační foto
Světová konference o klimatu COP24 v polských Katovicích a její urputná jednání ukázaly, že boj proti oteplování planety zůstává namáhavý. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Světová konference o klimatu COP24 v polských Katovicích a její urputná jednání ukázaly, že boj proti oteplování planety zůstává namáhavý. Účastnické státy se po dvoutýdenním jednání v sobotu shodly na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015, výsledkem ale nejsou všichni nadšeni, napsala agentura DPA. Potlesk a chvála přijatého dokumentu zazněly v jednacím sále po schválení dohody v sobotu večer, ekologické organizace s ní ale v noci na neděli vyjádřily nespokojenost a nabádaly k větší ochraně klimatu a solidaritě s chudými zeměmi.
 

Ředitelka společnosti Greenpeace International Jennifer Morganová poukázala na to, že například některým celým národům hrozí pokles do moře a tím i "zánik". "Rok plný klimatických katastrof a důrazná varování nejlepších světových vědců by bývala měla přinést mnohem více," prohlásila Morganová. "Ve hře je existence lidstva. A před tím se nikdo neschová."

"Nedosáhli jsme ničeho," řekl na konferenci bývalý prezident ostrovního státu Maledivy Muhammad Našíd. Této zemi kvůli vzestupu mořské hladiny hrozí, že zmizí v oceánu. Emise oxidu uhličitého (CO2), který oteplování planety způsobuje, rostou, rostou a rostou "a my mluvíme, mluvíme a mluvíme," dodal.

Sabine Minningerová z organizace Chleba pro svět označila za politováníhodné, že konference nedospěla ke shodě o finanční podpoře obzvláště chudých a zranitelných států pro překonávání klimatických škod. "Zranitelné státy nemohou nést břemeno světa na svých ramenou," řekla představitelka nevládní organizace Care Vitumbiko Chinoko.

"Říkáte, že nade všechno milujete své děti. A přesto jim před očima kradete jejich budoucnost. Naše civilizace je obětovávána, aby malý počet lidí měl nadále možnost vydělávat bezmezně mnoho peněz," řekla švédská školačka a aktivistka Greta Thunbergová.

"Mise je splněna! Katovický klimatický balíček byl přijat. Tím jste společně udělali 1000 krůčků kupředu. Můžete být hrdi," prohlásil naproti tom po přijetí pravidel uplatňování pařížské dohody o klimatu náměstek polského ministra ochrany životního prostředí Michal Kurtyka, který konferenci v Katovicích předsedal.

Za dvojitý úspěch označil prováděcí dohodu z Katovic šéf poslanecké frakce německé vládní konzervativní unie CDU/CSU Ralph Brinkhaus. Státům z ní podle něj jasně vyplývají jejich povinnosti a kromě toho dokazuje, že svět přece jen ještě dokáže spolupracovat.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval přítomné zástupce téměř 200 států, aby jejich země na všech frontách ukázaly více horlivosti. "Promeškat tuto příležitost by zmařilo naši poslední dobrou šanci na zastavení neomezovaných klimatických změn. A to by nebylo jen nemorální, ale i sebevražedné."


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

17.12.2018 09:40
Naivní jak malé děti. Copak nechápou, že tahle konference se dělá proto, aby se hodně kecalo, nic nezměnilo a všechny peníze, které na to bude chtít někdo uvolnit skončily v těch správných kapsách?
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.12.2018 13:26
Souhlas. Naivita a tlachání,hlavně že si popovídali. K reálné změně by měli nastoupit dvoustranné či vícestrané mezinárodní dohody mezi hlavními hráči tj. USA, Čína, Rusko, nebo Indie iniciované např. OSN. Takový konferenční pokus, rádoby na "celoplanetární" úrovni je o ničem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2018 15:15
Dokud nebudou z nebe padat trakaře, lepší to asi nebude.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

17.12.2018 16:18
Dokud budou mít Maledivy, Ostrov Svatého Tomáše a podobní, stejné slovo jako Čína, USA apod. tak je těžké něco dohodnout. Další překážkou jednání jsou "Trojští koně" u těch velkých hráčů. Obzvláště, když zelení trotlové budou do jednání kydat hnůj a jiné zelené fantas magorie. Chyba je v OSN a jejím uspořádání. OSN potřebuje zásadní přeuspořádání jinak se stane zbytečnou organizací.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.12.2018 16:29
@Vladimír Hošek
OSN už dávno zbytečná organizace je a vyspělé země by z něj měli vystoupit.

Jinak je jasné (minimálně od Climategate), že celé lidmi způsobené globální oteplování není nic jiného než podvod, prováděný za účelem zisku buď finančních prostředků nebo politického vlivu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist