https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysocina-pouziva-vlastni-dron-i-ke-sledovani-praci-v-chranenych-lokalitach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysočina používá vlastní dron, i ke sledování prací v chráněných lokalitách

9.5.2022 15:10 | JIHLAVA (ČTK)
Kraj Vysočina monitoruje pomocí dronu projekty na podporu biodiverzity - PR Havranka na Vysočině.
Kraj Vysočina monitoruje pomocí dronu projekty na podporu biodiverzity - PR Havranka na Vysočině.
Kraj Vysočina od letoška používá vlastní dron k pořízení různých leteckých snímků a videí. Nasadit se dá například i při sledování průběhu a výsledku dotovaných prací v přírodě a mapování rašelinišť, svahů a jiných obtížně přístupných míst. Získaná data poslouží také třeba při přípravě projektů, plánů péče a map. Včetně vybavení stál dron 75 000 korun, pro jeho obsluhu je vyškolených pět lidí. Podle kraje to vyjde levněji, než kdyby si službu objednával, řekl Martin Tejkal z krajského odboru informatiky.
 

"S ohledem na nejčastější potřebu kraje, to je pořízení fotek, videí, leteckých snímků, je vlastní zajištění provozu a především následné zpracování pořízených dat výrazně rychlejší a levnější než v případě zajištění uvedeného vybranou firmou," uvedl Tejkal. Doplnil, že dron byl registrovaný u Úřadu pro civilní letectví. Služby dronu je podle něj možné poskytnout každému útvaru krajského úřadu, který o to požádá.

Dron v majetku kraje byl zatím nejvytíženější od března, úředníci jeho pomocí sledovali například práce na obnovování nebo vytváření mokřadů a malých vodních nádrží v chráněných územích. "Využili jsme aktuálního období předjaří, kdy plochy již nejsou pokryty sněhem a zároveň ještě nedošlo k zarůstání ploch bujnou vegetací, to znamená, je dobře vidět stav prací," uvedl Pavel Hájek (STAN a SNK ED), krajský radní pro životní prostředí a zemědělství.

Pracovníci kraje pomocí dronu zdokumentovali například revitalizaci v části přírodní rezervace Prameniště Jankovského potoka, stav opatření provedených v přírodní rezervaci Havranka na Havlíčkobrodsku nebo vodní nádrž v lokalitě Hajnice na Jihlavsku, která byla obnovena před čtyřmi lety. Podrobnosti k tomuto monitoringu jsou na krajském webu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

9.5.2022 17:31
Sledujte dronem,sledujte kamerami,sledujte pohyb přes mobily,monitujte kolik lídí sleduje televizi,dejte do lesa fotopasti čím víc tím líp,zavedte bezhotovostní platby kartou,nechte nastřelit číp za ucho.Pouvažujte lidí kam směřujeme a jak nás velký bratr a satrapové nahoře salamovou metodou pomalu obklíčují a likvidují
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist