https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysoka-hladina-spodni-vody-trapi-chrudimskou-materskou-skolu.mesto-vodu-odcerpa-a-pouzije-pro-zalivku-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysoká hladina spodní vody trápí chrudimskou mateřskou školu. Město vodu odčerpá a použije pro zálivku zeleně

22.7.2020 04:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vyčerpaná voda poslouží pro zálivku zeleně.
Vyčerpaná voda poslouží pro zálivku zeleně.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vysoká hladina spodní vody způsobuje potíže v chrudimské Mateřské škole Sv. Čecha. Budova školky totiž stojí v místech, kde se kdysi nacházelo původní neregulované řečiště řeky Chrudimky. Hladina spodní vody je proto v celé lokalitě poměrně vysoká. Voda pak proniká do suterénu školky a zvlhčuje celý sklepní prostor. Informuje o tom Aleš Prokopec z oddělení vnějších vztahů města Chrudim.
 

„Problém s vlhkem a spodní vodou bude řešen postupným snížením hladiny spodní vody pod základovou spáru. Tomu napomůže vrt v prostoru školní zahrady, odkud se bude voda přečerpávat do nové retenční nádrže,“ říká starosta města František Pilný.

„Bylo by až trestuhodné vypustit vyčerpanou vodu do řeky a nijak ji nevyužít," říká chrudimský místostarosta Aleš Nunvář. "Odčerpaná voda bude svedena do nové retenční nádrže o objemu 25 m3, a následně se použije pro zálivku městské zeleně,“ říká Nunvář.

„Voda, jež dříve způsobovala problémy, tak paradoxně najde více než příznivý účel,“ shrnuje starosta Pilný s tím, že zbývající voda, jež se dále nevyužije, bude svedena do řeky Chrudimky.

Retenční nádrž bude přístupná pro cisternu technických služeb, jež zálivku městské zeleně provádějí. Další výhodou řešení je také možnost zalévání zeleně i v období zákazu odběru povrchových vod, který nebyl v průběhu několika posledních let stižených vedrem a suchem žádnou vzácností. „Vzhledem k faktu, že se kvůli nebývalému suchu městská zeleň zalévá více než kdy jindy, přichází tento projekt v pravý čas,“ dodává místostarosta Nunvář.

Stavba proběhne od 6. července nejpozději do 11. září a zhostí se jí spol. SAVE CZ s. r. o. z Hlinska, jež uspěla ve výběrovém řízení s nejnižší podanou nabídkou ve výši 1 489 064 Kč včetně DPH.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

22.7.2020 07:06
No 25m3 se nejeví jako dostatečná kapacita pro to, aby většina této čerpané vody nešla do toku a pryč (ale těžko soudit bez znalosti detailů), ale jinak zdravé a rozumné uvažování zasluhující pochvalu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.7.2020 16:22
To vypadá na zlomyslný naschvál přírody. Kdypak tu mateřskou školu postavili, loni (ve čtvrtém či pátém suchém roce) a kdo měl ten výborný nápad postavit tu školu právě tam, v původním řečišti?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist