https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vystavba-garazi-pod-parkem-danuse-muzikarove-vyvolala-obavy-o-pamatny-strom
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstavba garáží v centru Brna vyvolala obavy o památný strom

14.9.2023 01:03 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Výstavba garáží pod parkem Danuše Muzikářové v centru Brna a plánovaná revitalizace parku vyvolala obavy, že práce poškodí zhruba 150 let starý jírovec maďal a další zeleň. Mohutný strom má obrovský kořenový systém a podle krajináře Viléma Jurky je nepravděpodobné, že jej výstavba garáží nezasáhne, řekl ČTK. Město po zkoumání kořenů zjistilo, že je mezi nimi a plánovanou stavbou dostatečná vzdálenost, řekl ČTK mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.
 

Brněnští zastupitelé na svém posledním zasedání schválili prodej části pozemků pod parkem Danuše Muzikářové společnosti Magnum Mall, která tam chce postavit podzemní garáže a veřejné toalety. Celková výměra pozemků přesahuje 900 metrů čtverečních, město je prodává za téměř tři miliony korun. Na povrchu zůstane parková úprava a soukromý investor se bude podílet na údržbě a správě. Záměr však zkritizovala občanská iniciativa Brno bude vedro, která se v důsledku výstavby garáží obává likvidace stromů. Upozornila také na to, že po plánované revitalizaci ubude zeleně.

"Garáže mají stát pod památným jírovcem, což je problém. Strom je mohutný, nevěřím tomu, že jej práce nezasáhnou. Budu k tomu zjišťovat víc informací, ale obava je oprávněná," řekl Jurek z organizace Rezekvítek, která v Brně pečuje o chráněná území. Obává se také toho, že kvůli stavebním úpravám se budou muset pokácet vzrostlé stromy. "Nad podzemními garážemi bude málo půdy, a tak se tam vysadí zeleň, která má menší kořenový systém, ale také korunu. Takové stromy vydrží třeba jen 30 let," dodal. Vnímá to jako problém i s ohledem na klimatické změny, které nová výsadba ve městě těžko snáší.

Odbor životního prostředí po sondování kořenů památného stromu zjistil, že kořenový systém nedosahuje ani hranice ochranného pásma. "Mezi ochranným pásmem a plánovanou podzemní stavbou je dostatečná vzdálenost. Naopak po dohodě s Odborem životního prostředí se investor zavázal provést takové úkony, které zlepší prosperitu tohoto stromu," sdělil Poňuchálek.

Magnum Mall od roku 2016 vlastní přilehlou budovu Typos. Společnost počítá s asi 150 parkovacími místy pod parkem a v Typosu. Jejich výstavba je v plánu na několik let. Veřejnost k nim bude mít přístup z Rooseveltovy ulice. Součástí prodeje pozemků je závazek, že se firma bude podílet na části rekonstrukce parku a postaví nové veřejné toalety.

"Jenom tyto dvě položky odhadujeme na částku přes 30 milionů korun. Dále dojde k přesunu trafostanice pro celé bloky domů mezi ulicemi Rooseveltova a Jezuitská do nového podzemního objektu. Město, městská část i naše společnost má stejný cíl, a to zkulturnit celou lokalitu, ať už ze strany od parku Danuše Muzikářové nebo ze strany ulice Jezuitská," řekl za společnost Jakub Vymazal.

Výstavbu garáží je nutné koordinovat s připravovanou revitalizací parku, kterou má na starost městská část Brno-střed. Revitalizace má územní rozhodnutí a městská část nyní chystá další podklady, aby mohla požádat o stavební povolení. Město ujistilo, že v důsledku revitalizace nepřibude výrazně více zastavěné plochy. Kácet by se měla převážně náletová zeleň. "Památnému stromu bude věnovaná náležitá pozornost. Zůstane zachován a budeme dbát nejvyšší ochrany při jakýchkoli zásazích, ať nadzemních či podzemních," dodal Poňuchálek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JB

Jen Brnak

14.9.2023 05:13
V Brně se stromům věnuje VŽDY nadstandardní péče a jestli si někdo myslí že strom potřebuje místo na kořeny tak se plete. Na odkazu níže se můžete podívat jak správně zasadit stromy do pořádně zhutnělých starých cihel, betonu... to že usychají je jen pomluva: https://photos.app.goo.gl/J63umDEPnwX12p8D7
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.9.2023 06:40
Strom má kořeny do vzdálenosti zhruba 2-3x výška.
Odpovědět
JB

Jen Brnak

14.9.2023 07:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
ano, já vím. V tomto případě, výstavba garáží, prý zkoumali kořenový systém. Z toho důvodu jsem tady dával odkaz na galerii s fotkama jak se sází v Brně, protože kořenový systém zkoumali stejní úředníci, kteří povolili sadit vzrostlé stromy do díry metr x metr v hromadě cihel a betonu do které se sotva vlezl kořenový bal a teď se diví že ty stromy umírají. Pokud tihle lide něco zkoumali, tak by výsledky zkoumání bral vážně jenom blázen.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.9.2023 09:49 Reaguje na Jen Brnak
No, kdyby ho úředníci dlouho a důkladně zalívali, tak by to asi stromy přežily a nakonec poslaly kořeny dobře.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist