https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vystavou-z-dila-ester-krumbachove-se-v-brne-prochazeji-zive-kocky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstavou z díla Ester Krumbachové se v Brně procházejí živé kočky

29.12.2021 18:41 | BRNO (ČTK)
Foto | James Sutton / Unsplash
Součástí pozvánky na brněnskou výstavu z díla Ester Krumbachové je nezvykle také upozornění pro alergiky. Výstavními síněmi Domu umění se totiž spolu s návštěvníky procházejí kočky z útulku. Kostýmní výtvarnice, filmařka a všestranně nadaná umělkyně Krumbachová kočky obdivovala, často je kreslila a těšila se z jejich společnosti.
 

Výstava začala v listopadu. V prosinci přibylo deset opuštěných koček. Ve dne se procházejí v síních, mají tam škrabadla a konstrukci na šplhání z přírodních materiálů. Kdykoliv se také mohou ukrýt v zázemí, kde mají klid, vodu, potravu a záchody. V noci jsou kočky v zázemí, uvedla mluvčí Domu umění Anna Kvášová.

Některé kočky jsou přátelské, vyhledávají společnost návštěvníků a ochotně se nechají pohladit, další jsou spíše plaché. Pravidelně je přijíždí kontrolovat provozovatelka kočičího útulku Tlapky Mochov, odkud do Domu umění přišly. Mají se podle ní dobře a postupně začínají více objevovat výstavní svět. Adopční doklady plně očkovaných a veterinárně sledovaných koček jsou připravené pro případné zájemce.

Umístění koček do výstavní síně vyvolalo i negativní reakce. Podle kurátorek Edith Jeřábkové a Kateřiny Svatoňové však kočky nejsou výstavním exponátem. V Domě umění jsou především kvůli tomu, aby našly cestu do nových rodin.

"Kočky ve výstavě Ester Krumbachová nejsou objekty a neslouží k dotvoření nějaké atmosféry, ani nejsou zneužity pro zábavný aspekt návštěvníků a návštěvnic. Jejich přítomnost ve výstavě je v první řadě umisťovací," napsaly kurátorky.

Monografická výstava Ester Krumbachové (1923 až 1996) potrvá do 6. března. Představuje autorčinu pozůstalost. Nejde o historický průřez tvorbou, ale spíše o rozsáhlou "síť" původního materiálu, mnoha textů, obrazů a artefaktů, kterými se Krumbachová po celý život zabývala a obklopovala. Na kresbách jsou často právě kočky, z vystavených rukopisů je patrné, že pro Krumbachovou byly víc než jen domácím mazlíčkem.


reklama

 
Jan Tomandl
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DB

Darth Bane

30.12.2021 19:34
Kocouři také????
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist