https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkum-lide-si-porizuji-solary-kvuli-sobestacnosti-uspore-i-ekologii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkum: Lidé si pořizují soláry kvůli soběstačnosti, úspoře i ekologii

17.10.2023 18:47 | PRAHA (ČTK)
Podle výsledků měli domácnosti, které si už fotovoltaiku pořídily, čtyři základní motivace - ekonomickou, ekologickou, technickou a společenskou.
Podle výsledků měli domácnosti, které si už fotovoltaiku pořídily, čtyři základní motivace - ekonomickou, ekologickou, technickou a společenskou.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pujanak / Wikimedia Commons
Nejčastější motivací pro pořízení fotovoltaiky jsou pro zájemce finanční důvody, doplněné snahou o energetickou soběstačnost, většinou však v kombinaci s dalšími cíli. Pro část lidí je například důležitá také ekologická motivace. Návratnost investice do solárních elektráren očekávají většinou nejpozději do 15 let. Vyplývá to z výzkumu Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Počet instalací v posledním roce rychle stoupl.
 

Výzkum, který se uskutečnil mezi zhruba 2500 majiteli fotovoltaických elektráren, mapoval především motivaci investorů. Podle výsledků měli domácnosti, které si už fotovoltaiku pořídily, čtyři základní motivace - ekonomickou, ekologickou, technickou a společenskou.

"Investoři zvažují nejen finanční stránku investice, ale i další aspekty. Zajímavé je, že se ale investoři liší v tom, jakou váhu které stránce přikládají. Naše analýza ukázala, že existuje šest skupin, které mají tyto faktory různě nakombinované,“ uvedl jeden autorů výzkumu Matouš Pilnáček ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Podle dalších autorek výzkumu Michaely Makešové a Michaely Valentové by výsledná data měla dopomoci také k volbě efektivnějších opatření na podporu obnovitelných zdrojů energie v českých domácnostech.

Největší skupinou investorů s třetinovým zastoupením jsou podle výzkumu tzv. nevyhranění, kteří nemají tak silné nebo převládající názory a motivace jako ostatní. Zpravidla jde o starší lidí se středoškolským vzděláním.

Zhruba 22 procent majitelů fotovoltaiky zařadili výzkumníci do skupiny tzv. pragmatických ekologů. Ti se sice snaží o zmírnění negativních dopadů na životní prostředí, není to však pro ně samo o sobě dostatečná motivace k pořízení fotovoltaické elektrárny. Rozhodující je to pro ně v kombinaci s ekonomickou výhodností, což platilo i v opačném pořadí.

Co největší technickou a ekonomickou soběstačnost hledalo při pořízení fotovoltaiky podle výzkumu asi 17 procent jejích majitelů. Cílem těchto lidí bylo mít vlastní zdroj energie, dále být nezávislí na systému a velkých energetických firmách.

Čistě finanční důvody vedly k instalaci solárů 16 procent respondentů. Podle autorů výzkumu tato skupina lidí, převážně z větších měst, většinou nevěří ve smysl směřování k obnovitelným zdrojům energie a akcentují jen ekonomické výhody fotovoltaiky. Naopak čistě ekologická motivace byla ve výzkumu rozhodující pro šest procent lidí.

Nejmenší skupinou s pětiprocentním zastoupením jsou podle výzkumu tzv. technici, které k pořízení fotovoltaiky přivedl hlavně zájem o inovace a technologie.

Pro všechny skupiny je podle výsledků výzkumu společné ukládání energie kombinací panelů s bateriemi, případně se zásobníkem teplé vody. Dvě třetiny respondentů buď vlastnila, nebo si plánuje pořídit elektromobil. Hlavním zdrojem informací byl pro respondenty internet a pro některé investory i expertní poradenství a konzultační skupiny.

Česko v posledních měsících prožívá fotovoltaický boom. V prvním pololetí letošního roku energetici zprovoznili 45 197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok. Trend posilují zejména malé elektrárny pro rodinné domy, postupně přibývá i velkých zařízení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

17.10.2023 19:17
Finančně se to nikdy nevyplatí. Pouze až všechno klekne, máte v bateriích nejnutnější zásobu na chvíli na něco malého (plynový kotel...).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.10.2023 19:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Bohužel energetická politika Česka je taková, že fotovoltaika začíná dávat i ekonomický smysl. Teda pokud si to je člověk schopen sestavit, nastavit a udržovat sám.
Odpovědět
ji

18.10.2023 00:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Právěže se to finančně vyplatí. Kdo ty finance má, tak si celkem rychle snadno spočítá, že ponechat peníze v době inflace na účtu je nevýhodné. Fotovoltaika je jednou ze snadných, dostupných a ekonomicky zajímavých investic a odpovídá tomu právě ten obrovský zájem lidí. 300 tisíc lidé v Česku neinvestují do něčeho "jen kvůli ekologii"...
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

18.10.2023 08:01 Reaguje na
300 tisíc to stojí jen proto, že jsou na to dotace. Za 100 to uděláte stejně a líp a bez dotací
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.10.2023 09:35 Reaguje na
Nevěřte na duchy, ekonomicky se to nikdy nevrátí. Navíc, síť je přetížená a nedovolí vám dodávat. O to hůře. Je to jenom psychologická záloha na dobu temna.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

18.10.2023 10:12 Reaguje na Slavomil Vinkler
Navíc je už nová technologie panelů, která čeká až se vyprodají ty staré málo účinné. EU a její green deal číně pomáhá vyprodat staré zásoby.
Odpovědět
PB

Petr Brok

18.10.2023 12:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
To, jestli se vyplatí, či nikoliv je odvislé od způsobu života. Pokud spotřebujete vše a nic nedodáváte do sítě, tak je to fajn úleva a náklad se vrátí do pěti let. ( Mám to bez dotace.) V létě mi běží bazén, 8 mrazáků, 5 lednic, chlazení na pivo, 4 bojlery, škubačka, šroťák, spousta nabíječek na aku přístroje atd. Nikam nejezdím, ani na dovolenou. Nejsem podnikatel - je to moje domácnost.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

18.10.2023 14:27 Reaguje na Petr Brok
Pokud máte tak náročnou domácnost na energie, tak se vám to vyplatí.
Já neznám v okolí nikoho, kdo by měl bazén, 8 mrazáků, 5 lednic, chlazení na pivo, 4 bojlery, škubačka, šroťák. To vypadá na velké hospodářství.
Teď už jen doufat, že panely vydrží tak, jak udává výrobce.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.10.2023 07:01
soláry jsou spíš módním kloboukem než ekologií
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

18.10.2023 08:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1**
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.10.2023 09:24
Vnucovat lidem OZE pomocí vysokých cen energií byl geniální tah naši vlády,
aby mohla zase odložit výstavbu JE. Bojí se negativních reakcí bezjaderného Německa a Rakouska jít proti nim s výstavbou dalších bloků. Místo do JE cpe peníze do OZE, kde mají mizernou návratnost a jsou to v podstatě promrhané státní prostředky. Soukromé OZE mají být RYZE ze soukromých zdrojů a ne je dotovat horem i dolem. Dotovat výstavbu, dotovat nové přenosové sítě a pak
je i dotovat směrem od spotřebitelů poplatky za OZE. Bez dotací je to
zdroj energie s velmi pochybnou návratností. Tak se do toho cpe to, za
co už mohla stát jedna JE, která navíc nepotřebuje jako OZE zálohy a
akumulace. Prostě vzorem nám je bohaté Německo, kde mohou ještě ZATÍM
dotovat OZE, ale my tak už činíme na dluh ! Dotovat na dluh ekonomický
propadák je nezodpovědné, ba až debilní, ale co, po nás potopa a teplé
místečko v Bruselu. Patolízalové už tam mají přichystány kanceláře a už
se těší, jak budou kývat hlavami, tak jak činí tu. Takže nic proti tomu,
když si někdo nechá nainstalovat OZE za SVÉ a nechce příspěvek na jejich
provoz od ostatních, ale ZADLUŽIT republiku, aby z toho měla hrstka
lidí profit je zhovadilost největšího kalibru a okrádat ten zbytek, tak
na to nemám dobré slovo už vůbec! Jsem pro splácení dotací se "zisku"
provozu OZE(změnit dotace na úvěr) a pak se ukáže ta jejich výhodnost!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist