https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkumna-lod-se-nedostala-kvuli-silnemu-ledu-k-cili-v-antarktide
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkumná loď se nedostala kvůli silnému ledu k cíli v Antarktidě

5.3.2018 03:22 (ČTK)
Masa ledu, která se loni od ledovce Larsen odlomila, měla rozlohu 5800 kilometrů čtverečních. Zpráva o situaci v Antarktidě kontrastuje s informacemi z Arktidy, zasažené vlnou teplého vzduchu. / Ilustrační foto
Masa ledu, která se loni od ledovce Larsen odlomila, měla rozlohu 5800 kilometrů čtverečních. Zpráva o situaci v Antarktidě kontrastuje s informacemi z Arktidy, zasažené vlnou teplého vzduchu. / Ilustrační foto
Britská výzkumná loď James Clark Ross musela kvůli mimořádně silnému ledovci vzdát plavbu k šelfovému ledovci v Antarktidě. V cestě jí stála podle britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS) ledová masa vysoká pět metrů. Od šelfového ledovce Larsen, kam loď mířila, se loni odlomila mimořádně rozsáhlá kra. Jak napsala agentura Reuters, i když je led v některých částech Antarktidy velmi silný, celkově ho na kontinentě ubývá.
 

Vůbec nejméně ho bylo naměřeno loni, letos je ho jen o něco více. Katrin Linseová dnes oznámila, že loď James Clark Ross kvůli ledu plula příliš pomalu, za 24 hodin pokročila jenom o osm kilometrů, přičemž před sebou měla ještě 400 kilometrů cesty. "Matka příroda k naší misi nebyla laskavá," řekla Linseová ke zrušení plavby.

Plavidlo mířilo k šelfovému ledovci Larsen C na západním okraji Antarktidy. Teď se zaměří na severní partii kontinentu. Na lodi jsou členové devíti vědeckých institucí připraveni zkoumat zvířata, mikroby, plankton a sedimenty.

Masa ledu, která se loni od ledovce Larsen odlomila, měla rozlohu 5800 kilometrů čtverečních. Zpráva o situaci v Antarktidě kontrastuje s informacemi z Arktidy, zasažené vlnou teplého vzduchu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist