https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkumny-program-zeme-ii-se-zameri-na-chytre-zemedelstvi-globalni-zmeny-nebo-bioekonomiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkumný program Země II se zaměří na chytré zemědělství, globální změny nebo bioekonomiku

2.2.2023 10:34 | PRAHA (ČTK)
Vláda schválila program aplikovaného výzkumu ministerstva zemědělství Země II na roky 2024 až 2032. Výdaje na program budou zhruba 9,2 miliardy Kč. Výzkum se má zaměřit na takzvané chytré zemědělství, globální změny nebo bioekonomiku.
 

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že podpora se zaměřuje na praktické uplatnění a komerční využití výzkumu. "Navazuje na dosavadní program Země na období 2017 až 2025. Schválený program se nepřekrývá s ostatními programy a budeme ho realizovat formou veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích," doplnil.

Výzkum se zaměří na 11 témat - půdu, vodu, biodiverzitu, lesnictví, rostlinnou produkci, rostlinolékařství, živočišnou produkci, veterinární medicínu, produkci potravin, zemědělskou techniku nebo lesnickou a zemědělskou ekonomiku a politiku.

Ministerstvo uvedlo, že výzkumný program vznikl ve spolupráci resortu s vědci z České akademie zemědělských věd a s dalšími odborníky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.2.2023 07:37
Asi by bylo dobré si uvědomit, že stále více lidi v zemědělství vnímá podstatu jako produktovod, podobně jako plyn či ropa, když se něco v pečlivě připravené tabulce excelu o požadovaných výnosech zadrhne, volají se technokrati a všichni “svatí” vědci, který mysli na vše, jen ne na přírodu a přirozenost procesů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist