https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vzacneho-lunaka-cerveneho-otravil-zakazany-karbofuran
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vzácného luňáka červeného otrávil zakázaný jed karbofuran

30.3.2020 10:23 | MIKULOV (Ekolist.cz)
Mrtvý luňák červený. Ilustrační snímek.
Mrtvý luňák červený. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dušan Rak
Ve čtvrtek 5. března byl v Sedleci pod Pálavou nalezený mrtvý luňák červený. Pitva teď prokázala, že vzácný dravec byl otráven karbofuranem. Používání tohoto prudce jedovatého insekticidu je přitom už řadu let zakázáno. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele.
 

„Několik kapek karbofuranu dokáže zabít cokoliv živého. Bohužel je stále používán ke kladení otrávených návnad, které každoročně zabíjí desítky zvířat – zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších,“ vysvětluje Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Pálava, které byl otrávený luňák nahlášen.

„Karbofuranem otrávená návnada je samozřejmě nebezpečná nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka. Pokládání otrávených návnad může být považováno za několik trestných činů, trestným činem je i usmrcení chráněného druhu,“ dodává Kmet.

Luňák červený je kriticky ohroženým dravcem, odhaduje se, že v Česku hnízdí jen zhruba 150 párů. Poslední dobou jde na Pálavě už o druhý případ nalezeného mrtvého ptáka.

Luňák červený v hnízdě. Ilustrační snímek.
Luňák červený v hnízdě. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dušan Rak

V únoru byly v bývalém lomu Perná u Klentnice nalezeny pozůstatky výra velkého, i zde bylo podezření na otravu, nebylo ale již možné provést rozbor a zjistit tak příčinu smrti. V živé paměti je i nález mrtvého orla mořského u Hlohovce v dubnu 2016, kterému chyběly pařáty, a v těle měl přes 30 broků.

„Prosíme všechny, kteří by mohli mít informace vedoucí k nalezení viníků, aby je oznámili na Policii ČR. V případě, že například na procházce narazíte na mrtvého dravce, se zvířetem nemanipulujte a volejte Policii ČR, případně nález nahlašte i na AOPK ČR, Správu CHKO Pálava či Českou inspekci životního prostředí. Zabraňte kontaktu zvířat s návnadou,“ apeluje Jiří Kmet.

Otravy volně žijících živočichů, ale i další způsoby jejich nelegálního pronásledování představují závažný problém, který se bohužel dlouhodobě nedaří řešit.

Změnu by měla přinést „Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030“ kterou vláda schválila letos počátkem ledna. Přípravu strategie iniciovalo Ministerstvo životního prostředí, podílela se na ní také AOPK ČR. Cílem je vytvořit funkční systém meziresortní spolupráce, který povede k úspěšnému odhalování a potlačování nelegálního pronásledování zvířat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.3.2020 10:55
Viníka chytit a uřezat pařáty. Ono by si to ti pitomci setsakra příště rozmysleli.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2020 11:02
Otrav kriticky ohrožených dravců máme skutečně hodně. Tady bych byl pro velmi tvrdé ,odrazující tresty. Včetně nepodmíněného odnětí svobody od dvou let nahoru.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.3.2020 13:47
V těchto případech jsem rovněž pro nekompromisní postih, bohužel realita je taková, že viník se nikdy nedohledá. Carbofuran jsme kdysi běžně používali ve formě kapkového postřiku na sečce proti maločlenci čárkovitému v cukrovce. Někteří myslivci se vší pravděpodobností získali Furadan pokoutně od příslušných pracovníků a používali ho ve formě otrávených vajec na kuny, ale i proti strakám, když otrávili mršiny. Jakkoliv mám myslivce rád, toto je prasečina. Bohužel lidí, kteří mají doposud zásoby Furadanu, bude dost a viníka lze dohledat jedině na základě udání, nečiňme si iluze.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.3.2020 14:33
Člověk samozřejmě za nikoho ruku do ohně dát nemůže. Všude jsou a budou pitomci a trávit cokoliv je svinstvo. Na druhou stranu tady zase AOPK ČR neříká k problému tak úplně vše. Proč by taky.. Česká myslivost a myslivec je pro ochranáře nepřítel. A samozřejmě, lidé jak je vidno,to zase vztáhnou k české myslivosti a myslivcům.
Malá vysvětlivka:
Existuje nějaký návrh AOPK ČR,na vyhlášení NPP Soutok a tím i plán péče o tuto NPP. Tam se mimo jiné píše :
„ Velkým problémem je pronásledování dravých ptáků, především na území sousedního Rakouska (otravy karbofuranem, zástřely), kde se nacházejí hlavní loviště populací dravců hnízdících na české straně.
Všechny lokality uváděné v článku jsou od Rakouské hranice „ co by kamenem dohodil“.
Možná se nad tím někdo zamyslí.

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2020 14:50 Reaguje na Jarek Schindler
Pokud narážíte na možnost, že se to dělá na rakouské straně, tak hodně pochybuji.
Otravy karbofuranem jsou doloženy i v našich regionech na hony vzdálenými od hranic.
Žiji tady v enklávě podhůří Hrubého Jeseníku, myslivců jsem poznal řadu ( ano byli tam i pitomci) , ale ani jeden z nich by zrovna tohle neudělal. Boty bych si na to vsadil.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.3.2020 15:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Na nic nenarážím. Cituji přesně to co má napsáno v plánu péče o navrhovanou NPP sama AOPK ČR. Takže možnost, že se to dělá především na Rakouské straně hranice přímo vyplývá z jejich materiálu.
Odpovědět

30.3.2020 17:21 Reaguje na Jarek Schindler
Řada případů pochází také z královéhradecka a středních čech. viz. www.karbofuran.cz
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.3.2020 18:14 Reaguje na
Až bude článek ze středních Čech, budu reagovat na střední Čechy. Toto je z Pálavy a tak reaguji na tu Pálavu tím, co jsem o tom četl. Doufám, že toto jako vysvětlení již bude stačit.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.3.2020 18:44 Reaguje na Jarek Schindler
Nemusíte se hned čertit:-), mimochodem ta webovka je celkem užitečná.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.3.2020 21:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
To byste velice rychle chodil bos. A znovu opakuji,nemám vůbec nic proti myslivcům, ale v tomto případě to jde do jejich řad- samozřejmě k jedincům.
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.3.2020 08:18
Je to zcela jednoznačně svinstvo, které by nemělo být. Na druhou stranu ovšem - pokud je stát ve vleku zelených vymozkovanců, tak se lidé brání jak umějí. Tedy i blbě. Ta návnada mohla být na skutečnou škodnou a do toho ptáka se dostat nedopatřením.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

31.3.2020 10:50 Reaguje na Jan Šimůnek
Karbofuran byl svého času řazen mezi zvláště nebezpečné jedy, ten se vůbec neměl mezi laickou veřejnost dostat. Ani na skutečnou škodnou nesmí být používán .Měl jsem tu "čest" vidět kdysi dávno dopad takovéto návnady a není to vůbec hezký pohled. Byla to otrávená mršina čehosi a na ní- hromada padlých strak, dvě káňata, pošlá liška , havrani a vrány šedivky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.3.2020 11:49 Reaguje na pavel peregrin
a proto by to myslivec nikdy neudělal. Ty boty by mi zůstaly.
Odpovědět
Hu

Hunter

31.3.2020 12:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já bych boty nevsadil, ale jsou samozřejmě ve hře holubáři, drůbežáři atd. Mezi myslivci je tohle obecně považováno za svinstvo. I z toho důvodu, že nikdy nevíte, co se k tomu přimotá a psa má kde kdo atd. Nicméně idiot se může najít vždy a všude a v každé skupině a jestřáb, co likviduje dlouho piplané pošťáky dokáže vybudit k různé aktivitě. Jenže tohle je důsledek naprosto nedomyšlené absolutní druhové ochrany, tam pak někdy lidi začnou brát spravedlnost do vlastních rukou a bohužel i tímto způsobem. Ale jak říkám, mezi myslivci se tohle obecně považuje za svinstvo veliké.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

31.3.2020 12:52 Reaguje na Hunter
No právě. Od kolegů agronomů vím, že na nich byl Furadan lákán," do vajíčka na kunu, víš", ale od kuny k jestřábici už je to jen kousek. A co dokáže jestřábice nadělat za paseku, potažmo kuna v odchovu mladých bažantů, vám jako zkušenému myslivci je zbytečné vysvětlovat. Pokud tedy došlo občas k nelegálnímu předání Furadanu, s následky se budeme vídat pořád. Na otrávení vejce stačí pár kapek. To s těmi holuby bude také velice pravděpodobné.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.4.2020 09:16 Reaguje na Hunter
V podstatě se shodneme. Hlavním problémem, od něhož se takovéto kausy odvíjejí, je naprostá arogance zelených a prostor, který jim naprosto nesmyslně (vzhledem k jejich volebním výsledkům) poskytuje stát.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

31.3.2020 12:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bohužel udělal.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

1.4.2020 18:25
Další lidskej odpad kterej si nezaslouží žít.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist