https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vzacny-delfin-zijici-u-noveho-zelandu-je-ohrozen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vzácný delfín žijící u Nového Zélandu je ohrožen Video

17.9.2018 00:35 | WELLINGTON (ČTK)
Vzhledem k tomu, jak je delfínů maui už málo, experti soudí, že vyhyne do roku 2030, jestliže nebude přijato nějaké urgentní opatření.
Vzhledem k tomu, jak je delfínů maui už málo, experti soudí, že vyhyne do roku 2030, jestliže nebude přijato nějaké urgentní opatření.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Šedobílý delfín maui, který měří nanejvýš 1,7 metru, byl pojmenován podle polynéského poloboha. Vzhledem k tomu, jak je těchto delfínů už málo, experti soudí, že vyhyne do roku 2030, jestliže nebude přijato nějaké urgentní opatření. Byl pozorován už jen v nepříliš hlubokých vodách u Severního ostrova na západě Nového Zélandu. Ochránci přírody tlačí na Wellington, aby konečně něco udělal a zabránil jeho definitivnímu vyhynutí.
 

Pět těchto ryb každoročně usmrtí rybáři, vysvětluje profesorka zoologie na Otažské univerzitě Liz Slootenová. Odvolává se na zprávu expertů, kterou si objednala vláda. "Tito delfíni jsou na pokraji vyhubení. Když něco hned neuděláme, nikdy nepřežijí," citovala ji agentura AFP.

Hlavní příčinou úhynu delfínů jsou podle Wellingtonu nylonové rybářské sítě, které jsou na dlouhou dobu vertikálně umístěny ve vodě. Ekologická sdružení tvrdí, že na vině je těžba z mořského dna i seismologická zařízení.

Vláda již schválila některá omezující opatření pro rybolov v oblasti, kde delfíni maui žijí. Odmítá ale zakázat rybolov se sítěmi úplně, jak to požaduje Mezinárodní velrybářská komise (IWC). Zahájila nicméně program záchrany delfínů, který má odhalit rizika pro delfíny a komunity rybářů, jež by vyplynula z toho, kdyby byl rybolov zcela zakázán. Nic podstatného se však dosud nestalo a ekologové obviňují vládu z ustrnulosti.

U břehů novozélandského Severního ostrova rybáři odmítají, že by byli příčinou úhynu tohoto mořského savce. Považují se za obětního beránka, na něhož ukázali ochránci životního prostředí.

Za posledních 25 let byl nešťastnou náhodou vyloven jen jeden delfín maui, ujišťuje Keith Mawson, zástupce rybolovného průmyslu v tomto regionu. Navíc podle něj šlo nepochybně o bratrance delfína maui, o Hectorova delfína.

Toto průmyslové odvětví zcela zanikne, jestliže budou přijata pro rybolov další omezující opatření, zatímco jiné příčiny předčasných úmrtí kytovce, jako je toxoplasmóza delfínů, jsou opomíjeny. "Můžete zrušit všechna práva rybolovu podél západního pobřeží, ale to přežití delfínů nezaručí," dodává Mawson.

Případ delfína maui poškozuje image Nového Zélandu, který je pověstný divokou a nedotčenou přírodou. Země, která vychvaluje svou krajinu jako stoprocentně čistou, musí jednat rychle, soudí Společnost pro mořské savce.

"Lidé sem jezdí, protože vědí, že chováme úctu k přírodě. Takovou image bychom chtěli propagovat," říká majitel turistické agentury Phil McCabe. "Když začneme pro pár dolarů obětovat zvířata, svět to brzy zjistí," dodává McCabe, který je zároveň zakladatelem organizace na ochranu přírody, která bojuje i proti těžbě z mořského dna.

"Japonci neopomněli konstatovat, že je kritizujeme za lov velryb, ale my nehneme ani prstem, abychom naše vymírající delfíny zachránili," říká Liz Slootenová z Otažské univerzity.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist