https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vznikl-jeden-z-nejvetsich-majitelu-zemedelske-pudy-forestlaan-pisi-seznam-zpravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vznikl jeden z největších majitelů zemědělské půdy Forestlaan, píší Seznam Zprávy

26.8.2021 10:29 | PRAHA (ČTK)
K dalším významným vlastníkům zemědělských pozemků v Česku patří holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a realitní magnát Radovan Vítek.
K dalším významným vlastníkům zemědělských pozemků v Česku patří holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a realitní magnát Radovan Vítek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Fúzí tří firem vznikl jeden z největších majitelů zemědělských a lesních pozemků v Česku, společnost Forestlaan. Registr skutečných majitelů ukazuje jako jejího vlastníka Petra Nešetřila, dlouholetého spolupracovníka miliardáře Pavla Tykače. Firma má víc než 11 600 hektarů pozemků a podle svého jednatele Nešetřila bude hledat možnosti dalších nákupů majetku. Napal to dnes server Seznam Zprávy.
 

K dalším významným vlastníkům zemědělských pozemků v Česku patří holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a realitní magnát Radovan Vítek. Agrofert přímo ovládá podle posledních dostupných údajů 22 400 hektarů a Vítkovi patří víc než 17 000 hektarů, píše server.

Forestlaan vznikl fúzí firem Fine Dream, Dooku Group a Frost Flower. Podle Nešetřila vykonávají v podstatě totožnou podnikatelskou činnost a jejich sloučením se sníží náklady a administrativní zátěž. "Synergický efekt fúze se odrazí i v silnější pozici společnosti na trhu s nemovitostmi," dodal. Jako vlastníka Forestlaanu obchodní rejstřík uvádí kyperskou společnost Charlhold Yellow.

Nešetřil také uvedl, že Forestlaan nebude spekulovat na růst cen nemovitostí, ale zaměří se na dlouhodobé investice a rozvoj. "Zároveň půjde i novou cestou a bude hledat širší obchodní příležitosti v podobě majetkových akvizic," dodal. Podíl ve Forestlaanu má od června v zástavě PPF banka, píše server.

Podle agrárního analytika Petra Havla nový velký subjekt na trhu situaci navenek nezmění. "Tito velcí hráči obvykle navenek příliš nevystupují. Určitě se tím ale zvýší síla vzniklého subjektu v jednání s drobnými vlastníky půdy při dalším vykupování půdy a také tlak na malé a menší praktikující zemědělce při obhospodařování pozemků. Tyto velké subjekty, v tomto případě Fine Dream, koupené pozemky obvykle dál pronajímají," sdělil Havel ČTK.

Analytik dodal, že vlastnictví zemědělské půdy primárně nezemědělskými subjekty je dlouhodobým světovým trendem, například v USA vlastní půdu banky.

Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha pak připomněl, že zemědělská půda je podobně jako jiné nemovitosti předmětem spekulativních nákupů. "Někteří investoři přebírají zemědělské podniky a nadále provozují zemědělskou činnost, většina ale nakupuje jednotlivé polnosti a dále je pronajímá zemědělským podnikatelům. Zemědělský svaz ČR dlouhodobě upozorňuje na tyto spekulativní nákupy a riziko, že čeští zemědělci přicházejí o možnost investic do svého základního výrobního prostředku a stabilizace své existence," uvedl Pícha. Svaz se podle něj proto snažil podpořit zavedení překupního práva na půdu pro zemědělce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

26.8.2021 12:11
Normální vývoj, pro neznalé velké překvapení.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.8.2021 19:54 Reaguje na pavel peregrin
Vývoj vlastnických vztahů v zemědělství v ČR není normální už bratru 73 let
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.8.2021 19:57 Reaguje na Jakub Graňák
To můžeme konstatovat, ale to je tak asi jediné, co s tím lze dělat. Budoucnost patří jednoznačně velikým celkům, neříkám, že je to dobře, ale malí budou časem pohlceni již jen z ekonomického hlediska.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.8.2021 08:09 Reaguje na pavel peregrin
To je sice takové Cimrmanovsky milé sdělení, avšak stejně jako u Cimrmanovského humoru i dost absurdní. Jste fatalista, což je mi na jednu stranu sympatické, na druhou stranu to však vyvolává obavy z budoucnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 13:02 Reaguje na pavel peregrin
Když se dívám třeba do Rakous (nebo jiné normální země), tak tam velké celky těžko hledám. A to jsou tam o hezkých pár desetiletí před námi.
Odpovědět
VK

Václav Kain

26.8.2021 16:46
My nejsme země s naší rozlohou abychom tady měli obrovské lány.Nemají je rakušané ani němci.My jsme takoví hlupáci.Tady se rozprodá kde co.Takoví jako je Tykač by si ve vedlejších zemích s takovými absurditami ani neškrtli.Zajíci,koroptvičky,bažanti nemají šanci.
Odpovědět
os

orb slavík

26.8.2021 19:39 Reaguje na Václav Kain
Máte bohužel pravdu.
Odpovědět
Karel Nakobyl

Karel Nakobyl

27.8.2021 07:36
Postup přesně jak popisoval skoro před 200 lety nějaký Marx v Kapitálu. Na konci toho postupu byl fašizmus jak nejvyšší stádium kapitalismu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 13:09 Reaguje na Karel Nakobyl
Hluboký omyl, vrcholem kapitalismu je imperialismus, který bude zničen celosvětovou revolucí a bude nahrazen socialismem a později komunismem.
Fašismus je vynález Benita Mussoliniho, (faktem je, že je kapitalistický na rozdíl od nacismu), dnes je vidět prakticky jen v Rusku a z velké části i u nás.
Odpovědět
sv

31.8.2021 10:30 Reaguje na Karel Nakobyl
Prozatím to vypadá na dotační socialismus v čele s bývalými bolševiky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

28.8.2021 16:03
Tak doufejme, že noví vlastníci budou tu půdu sjednovcovat a pronajímat velkým subjektům. Kteří jsou schopni vyrábět potraviny efektivněji a levněji než drobní zemědělci a mají dostatečný kapitál na investice do nejnovějších ekologických postupů a do velkých strojů využívajících ty ekologické postupy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 13:05 Reaguje na Radim Polášek
Jistě. Hlavně mají páky na dotace, velmi silně používají agrochemikálie a strojená hnojiva, velmi rádi mají pesticidy a herbicidy a krajina se začíná podobat poušti, na které většinu roku není vůbec žádný porost. Co by tam taky dělal, když ornici už spláchl předchozí paramajitel.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist