https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/web-nabidne-uprchlikum-z-ukrajiny-praci-v-zemedelstvi-a-potravinarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Web nabídne uprchlíkům z Ukrajiny práci v zemědělství a lesnictví

1.3.2022 01:28 | PRAHA (ČTK)
Nekula minulý týden uvedl, že zemědělství, lesnictví a potravinářství by mohly okamžitě zaměstnat až 50 000 uprchlíků.
Nekula minulý týden uvedl, že zemědělství, lesnictví a potravinářství by mohly okamžitě zaměstnat až 50 000 uprchlíků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo zemědělství spustí internetovou stránku, kde uprchlíci z Ukrajiny najdou informace k možnostem práce v zemědělství, potravinářství i lesnictví. Využít ji mohou také firmy nabízející výdělek ukrajinským válečným uprchlíkům. Po jednání krizového štábu ministerstva zemědělství to oznámil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
 

Krizový štáb se zabýval možnými dopady vpádu ruské armády na Ukrajinu, vedle pomoci lidem prchajícím před válkou byla tématem jednání také plynulost výroby a zásobování obyvatel potravinami. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) upozornil, že pomoc uprchlíkům není jen poskytnutí azylu a zabezpečení základních životních potřeb. "Nikdo z nás nyní neví, jak dlouho může situace trvat, proto je třeba těmto lidem nabídnout i práci," uvedl.

Ministerstvo je podle Bílého v kontaktu se zemědělskými i potravinářskými svazy a firmy mohou nabídnout zaměstnání jejich prostřednictvím. Řada firem je schopná poskytnout lidem i ubytování a možnosti ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny prověřuje ministerstvo také u svých podřízených organizací, doplnil mluvčí. Nekula minulý týden uvedl, že zemědělství, lesnictví a potravinářství by mohly okamžitě zaměstnat až 50 000 uprchlíků. Podle odborníků jsou ukrajinští pracovníci v zemědělství nenahraditelní.

Ministerstvo zemědělství už dříve oznámilo, že žádné z dováženého zboží z Ukrajiny nemá tak strategický význam a nedováží se v takových objemech, aby se v případě potřeby nedalo nahradit importem z jiných zemí. Agrární zahraniční obchod ČR s Ukrajinou loni vzrostl na 5,4 miliardy korun. Vývoz z ČR dosáhl 1,4 miliardy korun, dovoz činil čtyři miliardy korun. Nejvíce do ČR dováženým zbožím je od roku 2020 nedenaturovaný ethanol nad 80 procent. Této komodity se loni do ČR z Ukrajiny dovezlo za víc než 1,67 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.3.2022 07:35
A uvádí i kolik kde budou platit za 1hodinu práce ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.3.2022 09:41
Nechci být škarohlíd, ale toto vidím jako zneužití situace uprchlíků pro
snížení ceny práce. Navíc tu bude ochota pracovat v zemědělství. Utíkají
převážně ženy s malými dětmi(zajistit jim školky, školy a ubytování v místě) a lidé z měst s jinou kvalifikací, než je práce v zemědělství.
Oni totiž zemědělci asi od zvířat a zasetých polí neutíkají. Tak tomu
bylo i za 2. sv. války. Často na místě přečkali i frontu a neopustili
hladovějící zvířata. Takže možná a někdo ano, ale spíše to vidím bledě.
Jaképak možnosti k ubytování, umístění dětí do školek nabídne zemědělec?
Bez státu a motivace to nepůjde a kdo ví, zda do sklizňové sezóny už
nebudou uprchlíci doma. Válka nikdy netrvá věčně, doma je doma a pokud
mi nový domov nenabízí modré z nebe, ale pouze dřinu na poli, tak se
nikdy domovem nestane na věky.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

7.4.2022 06:12
Proč ne... Pokud nenachází zaměstnance mezi Českými obyvateli, tak je dobře, že dostanou šanci uprchlíci. Manželka nedávno také sháněla novou práci, protože dostala z ničeho nic výpověď a naštěstí ji brzy našla na https://prace.vasepekarna.cz/ . Má tak teď lépe placenou práci a ještě blíž k domovu, takže je spokojená :-) .
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist