https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/yle-rusko-uz-nekolik-tydnu-spaluje-plyn-v-kompresorove-stanici-nord-streamu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Yle: Rusko už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici Nord Streamu

5.8.2022 19:23 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici Portovaja poblíž finských hranic. Informoval o tom finský zpravodajský web Yle, který se odvolává na očitá svědectví a na údaje amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Plameny jsou podle něj vidět až ve Finsku.
 

Příčina spalování plynu není jasná, ke spalování může docházet z více důvodů. Podle odborníků se k němu přistupuje i tehdy, když plyn nelze dodat zákazníkovi.

Web uvedl, že plameny v kompresorové stanici, která je součástí plynovodu Nord Stream 1, se podle satelitních snímků NASA objevují téměř neustále od 17. června. Krátce před tímto datem ruská státní plynárenská společnost Gazprom oznámila výrazné omezení dodávek tímto plynovodem, které zdůvodnila chybějící turbínou.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Gazprom omezování dodávek zdůvodňuje technickým problémy. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jaroslav Olšanský

5.8.2022 17:56
Je to jejich plyn, můžou si s ním dělat co chtějí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.8.2022 18:31 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Je to dobytek. Ten plyn jejich už není, podle smluv má být v Evropě. Asi je na Rusi nedostatek toalitního papíru a ty smlouvy používají místo něho.
Odpovědět
kk

karel krasensky

5.8.2022 20:44 Reaguje na Jaroslav Olšanský
1+Přesně tak.
Odpovědět
sv

s v

6.8.2022 19:08 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Tak, tak, ovšem místní volksrusáci a puťkovy podržtašky díky tomu pak vypadají jako vemena, která do roztrhání těla bránili puťku jako spolehlivého dodavatele ("chyba je v chybějící turbíně a v dalších klaccích, které tomu poctivci puťkovi háže pod nohy nepřející západ"), a on se opět ukázal být tím čím je, tedy vyděračem a zločincem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 20:18 Reaguje na s v
Hluboký omyl, za celou kriti může bacha - GRÝNDÝL!!
Totální hlupáci z EU a Německa nasadili grýndýl na kohouty na Jamalu a on to zavřel a chudák Puťka by tak chtěl!! nám ten plyn poslat, jenže ne a NE!! Přece ZÁSADNĚ dodržuje smlouvy!! Zlý grýndýl mu ojel turbíny tak, že nejedou a když neschopní Kanaďani odflákli opravu, zase ji zablokoval v ghermánii.
Sorry jako, kdákám jak Vinkler, ale jednou snad můžu...
Odpovědět
MM

Milan Milan

5.8.2022 21:29
To je ironie? Nenalajnovala náhodou EU ve svých sankčních "balíčcích", že se od ruského plynu musí a to rychle odstřihnout??? A teď se někdo diví, dokonce zírá co to ti rusi dělají??? Asi nic jiného, než že ochotně a v předstihu plní přání a plány EU. Nebo si někdo z odpovědných politiku fakt myslel, že rusové budou čekat až se EU připraví a řekne ruskému plynu dost?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 07:16 Reaguje na Milan Milan
Nenalajnovala. Vydírat s plynem začal Gazprom už loni na podzim, dávno před sankcema.
"V lednu Rusko do 27 zemí Evropské unie dodávalo okolo 18 terawatthodin (TWh) plynu týdně, což představuje jen třetinu maximální kapacity. Naopak objem dodávek z Norska i zkapalněného plynu se blížil nejvyšším možným hodnotám. Ruský plyn, který běžně pokrývá 40 procent spotřeby v zemích EU, tak najednou pokryl jen 20 procent."
https://ekonomickydenik.cz/evropa-bez-ruskeho-plynu-v-delsim-case-jen-za-cenu-omezene-spotreby-a-vyssi-vyroby-z-uhli/
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.8.2022 21:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže podle grafu v přiloženém článku stoupla a klesla cena plynu kolem vánoc a to přesně odpovídá nástupu omikronu. Také se o covidovém útlumu a post covidovém oživení, což s cenami souviselo, mluvilo, takže výmysly a manipulace zdejších Hurvínů jsou pouhé přání otcem myšlenky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 07:21 Reaguje na Jarka O.
Totální nesmysl. Žádný omikron nebo jiný koronáč s tím nic neudělají. Cenu dolů stlačí omezení výroby, lockowny a jiná opatření proti koronáči. A to se na podzim nedělo.
Naopak cenu vyžene nahoru nedostek, který byl způsobený ruským škrcením a výkyvy dolů nastaly, když dorazily lodě s americkým LNG.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.8.2022 21:41 Reaguje na Pavel Hanzl
... a je to cena na burze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 07:41 Reaguje na Jarka O.
Jistě. Plynové firmy (například německý Uniper) mají dlouhodobé smlouvy se zákazníky a když jim Gazprom zaškrtil dodávky, museli jít kupovat na burzu. A proto tam vyletěla cena, protože i na ní bylo plynu málo (protože Gazprom škrtil dodávky).
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 17:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím, že lítáte v časoprostoru sem a tam. Uniper je teď v problemech, protože na jaře musel jít kupovat na burzu. Taky je pravda, že množství odpovídá ceně. Gazprom cenu držel na úrovni, jaká mu vyhovovala, a co? To je nějaká nelegální praktika kterou nikdo jiný nedělá? Třeba opec?
Cena plynu se měnila celosvětově, jestli jste si nevšim, žili jsme v globalizovaném světě, takže lockdowny měnily světovou cenu a mělo to vliv i na evropskou burzu. Vaše LNG lodě jsou spíše úsměvné.
Vyjednávání o smlouvě není hned vydírání. Rusko chtělo dlouhodobé smlouvy a taky chtělo slíbené spustění NS2. Když Německo nechce, tak se nezprovozní. Kdy budou ty smlouvy s demokratickým Katarem, který vydírat nebude, ne ne, Habecka ale už velkým obloukem poslal zpět do Podolí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 20:09 Reaguje na Jarka O.
Podívejte se na ten graf cen plynu od roku 19, je všude. Vidíte že začíná na 19 eurech, za koronáči šly už na 4.8 eur, což není normální. Ale loni v létě Gazprom nenaplnil evropské zásobníky, trh znervóznil, ceny šly na 20 eur a pak to začlo. Zaškrcením vyletěly ceny 7.10. na 102, 21.12 na 168 eur. Pak dojeli Američané (objem byl v miliardách, mám to hledat?) ceny šly na 53, při napadení 23.2 byl na 83 eur/MWh.
Tady nešlo o žádné vyjednávání, všechen plyn byl sjednáván na smlouvách různé délky. Přitom šlo do Evropy jen 30%.
Tohle vše bylo před válkou, žádné sankce, žádné odstřihování klídek.
Už tehdy byly škody v EU ve stamiliardách.
Zkuste vymudrovat PROČ to Putin takhle vyšachoval.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 20:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Částečně si hraje, ano, ale zbytek, co jsem psala, platí taky, a to je normální mocenská hra z obou stran, co na tom chcete namudrovat, na to máte vyjednávače, my to nevymyslíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 20:58 Reaguje na Jarka O.
To není žádná mocenskýá hra, tohle je v moderních dějinách zcela ojedinělé. Rusko tím obchodně přichází o celou Evropu. Zkuste zodpovědět otázku dole.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 21:11 Reaguje na Pavel Hanzl
A Evropa přichází o Rusko, když už... nevidím otázku...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 22:02 Reaguje na Jarka O.
Evropě se bez Ruska uleví, nebude ji nikdo vydírat, obchod dělal nějakých 6% celkově. Rusům to dělalo asi 70%.
Příspěvek můj poslední dole 7.8. v 7,53 hod.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 17:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Vám tohle oči neotevře, ale popis toho, co se kolem nás odehrává, je tu: https://www.konzervativninoviny.cz/jak-se-rozbila-nemecka-ekonomicka-masina/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 20:22 Reaguje na Jarka O.
Německo má problémy (a kdo dnes nemá?), ale je to nejsilnější ekonomika Evropy (čtvrtá? na světě) a nemůže růst do nebe! Kdyby nerostla 10 let vůbec, pořád bude nejsilnější.
Ale dnes díky Energiewende má stále více levné elektřiny z OZE, je na špičce v OZE a jiných hi-technologiích, o ty se skutečně nebojím.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 20:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste to nečet... "Nejsilnější" ( v Evropě) bude stále, protože vezme s sebou do kytek ty ostatní?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 21:01 Reaguje na Jarka O.
Prlajs. Na světě. Asijští tygři mají své problémy daleko horší, Čína taky stagnuje a je závislá totálně na USA, po Japonsku pes neštěkne a pak už na světě nikdo jiný není. Evropa má obrovskou soft power, pozná se to lehce. Lidé se hrnou do EU a ne ven.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 21:20 Reaguje na Pavel Hanzl
To je jednoduché. Kdybyste v EU dostal sociální dávky nepodmíněné prací a jinde byste nedostal nic a musel makat, tak co byste si vybral jako místo k emigraci?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 22:07 Reaguje na Jarka O.
Aociálky jsou zase oblíbené téma ruských demagogů, do Evropa se jezdí především vydělávat. I z válečných uprchlíků v Německu dělá asi 85%, Ukrajinky, které utekly k nám i s dětma makají normálně. Cizinci dělají práce, na které Evropan nesáhne.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

8.8.2022 22:28 Reaguje na Jarka O.
Obdivuji vaši trpělivost ale je to marný.......
Odpovědět
sv

s v

8.8.2022 23:45 Reaguje na Jarda Bobr
Ano, na trpělivé opakování z prstu vycucaných blábolů či vyložených nesmyslů je jaroslav o. odporník ... tedy odborník.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 07:20 Reaguje na Milan Milan
Plyn se dodává na základě smluv a ne keců politiků. A Gazprom si s nimi, tak Evropě došlo, že se musí odstřihnout, protože to vydírání ji krutě poškozuje. Jaké jiné a lepší řešení navrhujete?
Dnes s ním nikdo nepodepíše ani řádku, předpokládám.
Odpovědět
sv

7.8.2022 02:40 Reaguje na Milan Milan
Milánek ztratil jak pojem o čase - plynové puťkovo vydírání PŘEDCHÁZÍ rusáckou agresi na Ukrajinu, tak evidentně zapomněl kde se narodil. Myslí si, že v rusácku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.8.2022 07:53
Velmi důležitá ozázka je, PROČ Putin začal už loni vydírat s plynem, když je mu jasné, že o veškerý obchod s plynem (i vším ostatním) přijde.
Spolehlivost je důležitější, než cena.
Přitom obchod s Evropou mu dělal asi 70% příjmů zahraničního obchodu.
To je zcela sebevražedné jednání a k tomu musí být přece velmi silný důvod.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist