https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-lodi-u-ostrova-mauricius-jiz-uniklo-pres-1000-tun-paliva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z lodi u ostrova Mauricius již uniklo přes 1000 tun paliva

9.8.2020 10:52 | TOKIO/PORT LOUIS (ČTK)
Mauricius už v pátek vyhlásil stav ekologické nouze. Ostrovní stát nemá prostředky k vyproštění uvázlého plavidla, a požádal o pomoc Francii, která ji přislíbila.
Mauricius už v pátek vyhlásil stav ekologické nouze. Ostrovní stát nemá prostředky k vyproštění uvázlého plavidla, a požádal o pomoc Francii, která ji přislíbila.
Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již uniklo více než 1000 tun paliva. Oznámila to podle agentury Kjódó japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines, která je provozovatelem plavidla.
 

"Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili," uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá "vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila". Podle agentury Reuters se na lodi stále nachází zhruba 2500 tun pohonných hmot.

Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka byla evakuována. Z lodě pak začalo unikat palivo v důsledku praskliny v palivové nádrži.

Mauricius v pátek vyhlásil stav ekologické nouze. Premiér Pravind Jugnauth uvedl, že ostrovní stát nemá prostředky k vyproštění uvázlého plavidla, a požádal o pomoc Francii, která ji přislíbila.

Mauricius je proslulý svým křišťálově průzračným mořem kolem pláží, které byly před propuknutím pandemie nemoci covid-19 velkým lákadlem pro turisty. V jeho vodách žije široká škála ryb a patří mezi vývozce tuňáků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

9.8.2020 19:30
Nevíte někdo kde ta loď ztroskotala? Volal jsem známému na Mauricius a prý "východně od Pointe d'Esny", ale zajímalo by mě, jestli někdo neví souřadnice nebo tak. Hrozivých zpráv jsou plné servery, ale fakta jako obvykle chybí (a ve francouzštině jsem to neuměl najít).
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.8.2020 21:27 Reaguje na
Takhle? https://www.fleetmon.com/media/maritimenews/Oil%20spil%20of%20Mauritius,%20Sat.jpg
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.8.2020 21:33 Reaguje na Viktor Šedivý
Anebo tohle:
https://www.smartgreenpost.com/wp-content/uploads/2020/08/mauritius.jpg
Ten ostrov vzadu je, myslím, Aigrette
Odpovědět
ig

9.8.2020 22:34 Reaguje na Viktor Šedivý
Super, dík.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

10.8.2020 10:32
mě by zajímalo, zda si dal nějaký vědecký tým tu práci a zadokumentoval ty ekologické škody z těch potopených tankerů aj. lodí za II.světové války a třeba jen při tom útoku japonců na havaji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2020 22:22 Reaguje na radim buffalo tobias
Samozřejmě je to dávno zdokumentované a třeba v laguně na Okinawě? je skoro podmořské muzeum desítek lodí. Tam se velm dobře zkoumá životaschopnost nejen podmořského života, protože je jasné datum. Stejně jako na atolu Bikini nebo Mururoa, kde se dělaly jaderné testy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist