https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-nejznecistenejsiho-mesta-sveta-dilli-diky-karantene-zmizel-smog
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z nejznečištěnějšího města světa Dillí díky karanténě zmizel smog Video

22.4.2020 00:32 | SEATTLE (ČTK)
V roce 2018 se podle OSN nacházelo 14 z 15 nejvíce znečištěných měst v Indii. / Ilustrační foto
V roce 2018 se podle OSN nacházelo 14 z 15 nejvíce znečištěných měst v Indii. / Ilustrační foto
Obyvatelé Dillí, které je označováno za nejvíce znečištěné město světa, si nyní užívají nejdelšího období s čistým vzduchem za posledních několik let. Přísná karanténní opatření zavedená v obavách ze šíření koronaviru totiž v indické metropoli zcela zastavila dopravu i stavební práce, které jsou hlavními zdroji smogu, napsala včera agentura Reuters.
 

Koronavirem se v Indii nakazilo více než 17.000 lidí a přes 500 lidí s touto nákazou zemřelo. Vláda indického premiéra Naréndry Módího zavedla 25. března zákaz vycházení, zastaven byl provoz vlaků, autobusů a další veřejné dopravy. Opatření má ve velkých indických městech platit minimálně do 3. května, jinde v Indii se postupně uvolňuje. Miliony lidí kvůli přísné karanténě přišly o práci a mají problém uživit své rodiny.

Výrazné zlepšení kvality ovzduší tak patří v Indii k několika málo pozitivním vedlejším účinkům koronavirové krize, podotýká agentura Reuters. V roce 2018 se podle OSN nacházelo 14 z 15 nejvíce znečištěných měst v Indii. Podle organizace IQ AirVisual se sídlem ve Švýcarsku bylo na prvním místě nelichotivého žebříčku loni i předloni Dillí.

Během prvních 25 dní karanténních opatření v indické metropoli ale koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, dosahovala v průměru 44 mikrogramů na metr krychlový, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní data. To je téměř dvakrát nižší hodnota, než jaká byla naměřena ve stejném období minulého roku. Tehdy byla průměrná hustota PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 81,88 mikrogramů na metr krychlový, přičemž Dillí v některých loňských zimních dnech naměřilo i hodnoty PM 2,5 přesahující 500 mikrogramů na metr krychlový. Tehdy byly uzavírány školy a omezována automobilová doprava i průmyslová výroba. V indické metropoli je registrováno téměř deset milionů aut.

Agentura Reuters uvedla, že do roku 2016 se žádné detailní měření kvality vzduchu v Dillí neuskutečňovalo. Od té doby ale nebylo zaznamenáno tak dlouhé období s tak čistým vzduchem jako nyní.

Pozastavení průmyslové výroby rovněž vedlo v Indii v posledních dnech k menší poptávce po energiích. V okruhu 300 kilometrů kolem Dillí bylo odstaveno 11 z 12 uhelných elektráren.

Experti nicméně varují, že 20 milionů obyvatel indické metropole si čistého vzduchu nebude užívat dlouho. "Po skončení karanténních opatření bude velká snaha o oživení ekonomiky a já se obávám, že životní prostředí bude první obětí," prohlásil ekolog Vimlendu Džha.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

22.4.2020 09:27
Z článku jednoznačně vyplývá, že ne koronavirus, ale ekonomika je v Díllí pro život, největším nebezpečím.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.4.2020 12:33 Reaguje na Jiří Daneš
Tak jako všude jinde.... nemusela by být... ale je....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist