https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-nove-pukliny-islandske-sopky-se-vali-lava-a-horke-plyny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z nové pukliny islandské sopky se valí láva a horké plyny

5.4.2021 19:27 | REYKJAVÍK (ČTK)
Dlouhá léta spící vulkán na jihozápadě Islandu rozzářil v březnu noční oblohu jasně červenou barvou poté, co byly v lokalitě zaznamenány desítky tisíc zemětřesení. Erupce byla ale malá a kontrolovaná a od té doby k sopce, nacházející se pouhých 40 kilometrů od metropole Reykjavíku, proudí davy turistů.
Dlouhá léta spící vulkán na jihozápadě Islandu rozzářil v březnu noční oblohu jasně červenou barvou poté, co byly v lokalitě zaznamenány desítky tisíc zemětřesení. Erupce byla ale malá a kontrolovaná a od té doby k sopce, nacházející se pouhých 40 kilometrů od metropole Reykjavíku, proudí davy turistů.
Horké plyny a láva dnes vytryskly z nové praskliny islandské sopky, která se minulý měsíc probudila k životu na poloostrově Reykjanes. Oblast byla uzavřena a evakuovány odsud byly stovky turistů, informovala agentura AP.
 

Nová puklina, kterou jako první zpozorovala posádka vrtulníku, je asi 500 metrů dlouhá a nachází se zhruba kilometr od místa původní erupce v údolí Geldingadalur. Islandský úřad pro řešení krizových situací nařídil okamžitou evakuaci oblasti. Žádní lidé ale podle něj nebyli bezprostředně ohroženi na životě, protože prasklina leží daleko od oblíbených turistických cest.

Islandský meteorologický ústav uvedl, že nová sopečná aktivita v oblasti hory Fagradalsfjall by neměla ovlivnit ani leteckou dopravu na nedalekém letišti Keflavík.

Dlouhá léta spící vulkán na jihozápadě Islandu rozzářil v březnu noční oblohu jasně červenou barvou poté, co byly v lokalitě zaznamenány desítky tisíc zemětřesení. Erupce byla ale malá a kontrolovaná a od té doby k sopce, nacházející se pouhých 40 kilometrů od metropole Reykjavíku, proudí davy turistů. Podle islandských úřadů vulkán od výbuchu navštívilo přes 36 000 lidí.

Geofyzik Magnús Gudmundsson uvedl, že dnešní výtrysk lávy by mohl znamenat začátek druhé fáze erupce. "Vidíme nyní, že z původních dvou kráterů vytéká méně lávy," řekl. Je podle něj možné, že se aktivita přesunuje na sever od původního místa erupce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

5.4.2021 23:37
Zatracenej koronáč, už bych jinak seděl v letadle :-)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

6.4.2021 07:57
Mají Islanďané nakoupeno dost emisních povolenek ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist