https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-voliery-ve-zlinske-zoo-opet-uleteli-papousci-ara
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z voliéry ve zlínské zoo opět uletěli papoušci ara

12.9.2018 00:13 | ZLÍN (ČTK)
Uprchlík ara hyacintový je zářivě modrý, téměř metr velký papoušek. Vzácný papoušek uprchl ze zoo již před dvěma lety.
Uprchlík ara hyacintový je zářivě modrý, téměř metr velký papoušek. Vzácný papoušek uprchl ze zoo již před dvěma lety.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Zlín
Z voliéry ve zlínské zoologické zahradě opět uletěli papoušci ara. Jednoho ošetřovatelé stále nenašli, vyzývají proto k pomoci při pátrání i veřejnost. Včera to řekla mluvčí zahrady Romana Bujáčková. Uprchlík ara hyacintový je zářivě modrý, téměř metr velký papoušek. Vzácný papoušek uprchl ze zoo již před dvěma lety, tehdy strávil na svobodě čtyři dny.
 

"V neděli ráno se našim papouškům ara podařilo pokořit novou kovovou síť ve voliéře Guyanas. Ačkoliv se jedná o speciální splétanou ocelovou síť, kterou řada evropských zoo používá právě pro voliéry velkých papoušků, naši arové prokázali, že jsou neuvěřitelně šikovní a inteligentní. Zobákem dokázali síť rozplést a vzniklým otvorem se protáhli ven," uvedla mluvčí.

Jednoho z papoušků se podařilo bezprostředně po útěku odchytit, druhý je v blízkosti voliéry a pracovníci zoo ho mají pod kontrolou. Třetí papoušek však někam odletěl, je čipovaný.

Ošetřovatelé jej hledají, pomoci by však mohla i veřejnost. "Lze ho identifikovat také díky výraznému hlasu, který v přírodě běžně slyšet není," uvedla mluvčí.

Zahrada věnovala velkou pozornost zabezpečení nové voliéry, kterou otevřela v létě. Zaplétaná síť je podle zoologů velmi pečlivě udělaná, zlínští papoušci jsou však zřejmě velmi inteligentní a trpěliví. "Budeme muset hledat další možnosti, jak těmto útěkům zabránit," uvedla Bujáčková. Zahrada věří, že i tentokrát se papoušek v pořádku vrátí.

Před dvěma lety se papouška snažili chytit hasiči i ošetřovatelé, ale bez úspěchu. Objevila ho až náhodou rodina, která zastavila s autem u krajnice a papoušek u nich přistál. Papouška vzápětí polapili ošetřovatelé.

Lidé, kteří papouška objeví, mohou zavolat na telefonní čísla 604 228 689 nebo 778 402 420.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncová dr
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

12.9.2018 12:59
Tak nechci být rýpavý, ALE ... Myslím, že to chyba těch chovatelů určitě nebude. Ti se o zvířata leda starají a jak jsem slyšel, do určitých věcí si nikdo nedovolí kecat a oponovat vrchnosti, páč by mohl taky na hodinu letět. Letos o prázdninách jsem pod tlakem rodiny tuto ZOO navštívil. Při procházce kolem té voliéry mi jako absolutnímu laikovi v chovu velkých papoušků ihned přišla myšlenka, že tu síť musí arové velmi rychle zrušit. A vidíte, trvalo to zhruba dva měsíce... Naštěstí mají v krvi si vytvořit ke svému okolí určitý vztah, takže jejich zalétnutí příliš daleko je málo pravděpodobné a ptáci v jiných voliérách útěkáře dotáhnou většinou zpátky. Trochu nechápu, proč si nenechali poradit od jiných praktických chovatelů, jichž je u nás celkem dost.
O značně naivním a chudém na znalosti praktického chovatelství z tamního prostředí ale svědčí fakt, jež jsem slyšel na vlastní uši z komentovaného zastavení u jejich lvů a nestačil jsem se divit. Lvi tam prý měli být původně (dle plánu) oddělení od diváků pouze hlubokým vodním příkopem ukončeným elektrickým ohradníkem, jelikož nejdříve mysleli, že PRÝ NEUMÍ PLAVAT A VODĚ SE VYHÝBAJÍ. Přiznávám, že tak jsme se s rodinou v ZOO ještě nezasmáli. A hned prý první vypuštění a dobrovolná tempa těch koček je přesvědčily o opaku ...
Odpovědět
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist