https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-projekt-hospodareni-se-srazkovou-vodou-ziskal-liberecky-kraj-oceneni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za projekt hospodaření se srážkovou vodou získal Liberecký kraj ocenění

10.12.2021 00:45 | ČESKÁ LÍPA (ČTK)
Za šedou vodu jsou považovány splaškové odpadní vody, které odtékají z umyvadel, van, sprch, dřezů.
Za šedou vodu jsou považovány splaškové odpadní vody, které odtékají z umyvadel, van, sprch, dřezů.
Foto | Noah / Unsplah
Za projekt hospodaření se srážkovou a takzvanou šedou vodou, který byl součástí úprav budovy Obchodní akademie v České Lípě, získal Liberecký kraj zvláštní cenu poroty v soutěži Chytrá města 2021. Jde o první podobný projekt kraje, není ale poslední. Cílem je postupně vybavit co největší počet krajských budov a areálů oddělenými rozvody a technologiemi na využívání šedé vody, možnosti uplatnění tohoto řešení teď projektanti zvažují u všech chystaných staveb či rekonstrukcí, řekla ČTK mluvčí kraje Blanka Freiwilligová.
 

Za šedou vodu jsou považovány splaškové odpadní vody, které odtékají z umyvadel, van, sprch, dřezů.

Hospodaření s vodou je součástí koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj. "Jejím cílem je nasměrovat aktivity kraje v oblasti využívání chytrých technologií tak, aby pozitivně ovlivňovaly život obyvatel. V minulém ročníku soutěže Chytrá města jsme získali za akční plán této koncepce ocenění v kategorii vize/idea Smart city. Že jsme nyní uspěli s konkrétním projektem rovněž v této soutěži, jen dokazuje, že jsme se vydali správnou cestou," doplnil liberecký krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

Projekt zaměřený na opětovné využití šedé a srážkové vody byl součástí stavebních úprav spojených s rekonstrukcí sociálního zařízení obchodní akademie, na nichž se pracovalo letos v létě. Instalovaná technologie umožňuje jímat dešťovou vodu a využívat ji k zalévání trávníků, kropení dvora a splachování toalet. Šedá voda po přečištění a dezinfekci UV lampami slouží rovněž ke splachování toalet.

"Jednoznačně jde o jednu z inovativních investic Libereckého kraje, která řeší nedostatek vody a lepší hospodaření s vodou jako cenným zdrojem. Náklady na jeho realizace dosáhly necelých deseti milionů korun, kdy se nám podařilo něco přes sedm milionů získat z dotací," řekl náměstek hejtmana pro ekonomiku Zbyněk Miklík (Piráti). Kraj při podobných projektech úzce spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci, kde se technologiemi na čištění vody zabývají, a dává tak příležitost pro jejich vyzkoušení.

Soutěž Chytrá města je klíčovou soutěží svého druhu v České republice. Hlavním cílem je propagace konkrétních projektů a dlouhodobých strategií celostních modelů SMART CITY. Ocenění v letošním už šestém ročníku získalo 15 organizací a osobností. Mezi oceněné projekty patří například také aplikace pro modelování dopravy, dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy, dotační tituly zaměřené na ekologii nebo nový dopravní terminál v Šumperku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2021 07:30
Dost dobrý! Jen tak dál..
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist