https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-uhyn-osmi-tisic-raku-padla-jedna-z-nejvyssich-pokut-podle-zakona-na-ochranu-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za úhyn osmi tisíc raků padla jedna z nejvyšších pokut podle zákona na ochranu přírody

18.3.2016 15:14 | H. BROD (ČTK)
1,7 milionu korun je jedna z nejvyšších pokut podle zákona na ochranu přírody a krajiny.
1,7 milionu korun je jedna z nejvyšších pokut podle zákona na ochranu přírody a krajiny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Za úhyn více než osmi tisíc raků říčních v řece Doubravce uložili inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě akciové společnosti ZS Vilémov pokutu 1,7 milionu korun. Inspektoři prokázali, že závadná látka, která způsobila úhyn, unikla z vnitropodnikové kanalizace společnosti. Pokud jde o zákon na ochranu přírody a krajiny, je to v poslední době jedna z nejvyšších pokut udělená v České republice. Informovala o tom mluvčí ČIŽP Radka Burketová.
 

"Proti uložené pokutě se společnost ZS Vilémov odvolala, ministerstvo životního prostředí ji však v plné výši potvrdilo," uvedla mluvčí. Vyjádření zástupců společnosti, která už pokutu uhradila, se dnes ČTK nepodařilo získat.

Případ se stal v březnu 2014. Za znečištění vody řeky Doubravky a jejího levostranného přítoku pesticidem Nurelle, který následně úhyn vodních korýšů a jejich vajíček způsobil, už v roce 2015 ČIŽP udělila ZS Vilémov pokutu 500.000 korun.

"Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Působením velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský. Tato událost podle něj snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je.

Společnost ZS Vysočina se podle webu zabývá rostlinnou výrobou, výkrmem býků a výrobou elektrické energie v bioplynové stanici.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist