https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-vrazdu-aktivistky-byl-v-hondurasu-odsouzen-byvaly-sef-energeticke-firmy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za vraždu aktivistky byl v Hondurasu odsouzen bývalý šéf energetické firmy

7.7.2021 00:47 | TEGUCIGALPA (ČTK)
Cáceresová byla zastřelena v březnu 2016 ve svém domě ve městě La Esperanza na západě země. Podle výpovědi svědků do domu vnikli nejméně dva muži, kteří postřelili také aktivistu Gustava Castra. Ten přežil díky tomu, že předstíral, že je mrtvý.
Cáceresová byla zastřelena v březnu 2016 ve svém domě ve městě La Esperanza na západě země. Podle výpovědi svědků do domu vnikli nejméně dva muži, kteří postřelili také aktivistu Gustava Castra. Ten přežil díky tomu, že předstíral, že je mrtvý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za podíl na vraždě aktivistky Berty Cáceresové byl v Hondurasu odsouzen bývalý manažer energetické firmy, proti jejímž plánům aktivistka bojovala. Někdejší prezident firmy Desarrollos Energéticos S.A. (DESA) Roberto David Castillo se podle soudu podílel na přípravě vraždy aktivistky. Muž ale vinu odmítá, uvedl agentura Reuters. Výši trestu soud vynese na začátku srpna, Castillovi hrozí až 30 let vězení.
 

Cáceresová byla zavražděna v roce 2016. Před smrtí bojovala se svou ekologickou skupinou proti stavbě nové vodní nádrže, kterou chtěla společnost DESA vybudovat. Svou aktivitou způsobovala firmě ztráty a zpoždění v realizaci projektu, jehož hodnota se odhaduje na 50 milionů dolarů (přes miliardu Kč).

Podle deníku The Guardian je Castillo bývalým armádním rozvědčíkem, kterému se dostalo amerického výcviku. Díky svým schopnostem a kontaktům z doby, kdy působil v armádě, vytvořil síť, která kontrolovala aktivity Cáceresové. Podle soudu také Castillo shromáždil peníze na zaplacení lidí, kteří vraždu provedli. Soud se také domnívá, že plány na vraždu aktivistky Castillo projednával s bývalým šéfem ochranky této firmy Douglasem Bustillem.

Castillo vinu odmítá a tvrdil, že se s Cáceresovou přátelil. Podle soudu ale aktivistce relativně často telefonoval z toho důvodu, aby zjistil informace o jejích aktivitách a záměrech.

Soud v listopadu 2018 uznal vinnými za vraždu Cáceresové dalších sedm lidí. Mezi nimi byl i manažer společnosti DESA Sergio Rodríguez, který na zabití aktivistky najal bývalého šéfa ochranky Bustilla.

Cáceresová byla zastřelena v březnu 2016 ve svém domě ve městě La Esperanza na západě země. Podle výpovědi svědků do domu vnikli nejméně dva muži, kteří postřelili také aktivistu Gustava Castra. Ten přežil díky tomu, že předstíral, že je mrtvý. Cáceresová byla laureátkou Goldmanovy ceny, které se přezdívá "ekologická Nobelova cena". Skupina honduraských ekologických aktivistů byla vloni jmenována na Sacharovovu cenu, kterou uděluje Evropský parlament.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

7.7.2021 14:31
Snad bude případ dotažen do konce a ziskuchtiví zločinci budou za vraždu domorodé obyvatelky po zásluze skutečně potrestáni.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist