https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranena-vapenka-v-krusnych-horach-je-novym-cilem-turistu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zachráněná vápenka v Krušných horách je novým cílem turistů

19.7.2020 10:05 | LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK)
Vápenka u Kovářské (katastrální území Háj, Loučná pod Klínovcem, okres Chomutov) po celkové rekonstrukci a sanaci zdiva. Kulturní památka je přidruženým objektem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného v roce 2019 na seznam Světového dědictví UNESCO.
Vápenka u Kovářské (katastrální území Háj, Loučná pod Klínovcem, okres Chomutov) po celkové rekonstrukci a sanaci zdiva. Kulturní památka je přidruženým objektem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného v roce 2019 na seznam Světového dědictví UNESCO.
Foto | Marie Čcheidzeová / Wikimedia Commons
Zachráněná historická vápenka v Krušných horách je novou zastávkou na naučné cestě z Loučné pod Klínovcem. Do severní věže mohou turisté vstoupit po kamenném chodníku, do nitra jižní se budou moci podívat v srpnu s průvodcem. ČTK to řekl lesní správce Stanislav Liška.
 

Vápenka je nejvýznamnějším dochovaným dokladem těžby a zpracování vápnitých hornin pro výrobu vápna v české části Krušných hor. Jde o nejstarší vápenku svého druhu v České republice. Původního objekt nechal postavit před polovinou 19. století majitel zdejšího panství hrabě Buquoy, svému účelu sloužil až do poloviny 20. let 20. století.

Z původní stavby se dochovaly dvě šachtové pece a zbytky dalších budov. Za vápenkou se nachází lom, ve kterém se vápenec dobýval. "Vápno se pálilo a používalo dále hlavně ve stavebnictví, v železárnách v nedaleké Kovářské nebo jako hnojivo v zemědělství," uvedl Liška. Vápenka podle historických dokumentů zpracovala 1,5 milionu tun vápna.

V roce 1958 byla vápenka zapsána jako technická památka, jako kulturní památka o pět roků později. Léta pak chátrala a v roce 2004 se jedna z pecí zřítila. "Dlouho se nevědělo, komu vlastně patří. Pomohl až nový občanský zákoník, který říká, koho je pozemek, toho je stavba na něm. Tak vznikl projekt obnovy, jehož realizace trvala dva roky," uvedl Liška.

Statici zajistili obě věže, nad jižní je strop, aby do objektu nezatékalo. Opravené jsou klenby a pece. Vápenku nově lemuje kamenný chodník. Vše o historii i rekonstrukci se návštěvníci dozvědí z informačních tabulí umístěných v areálu, kde jsou také dva nové přístřešky. Náklady na opravu činily 6,1 milionu korun. Vše Lesy ČR zaplatily z vlastních zdrojů.

Turisté se k vápence dostanou z Kovářské nebo z Loučné. Právě tam si budou moci dohodnout návštěvu památky s průvodcem. "Prohlídky budou možné s průvodcem zřejmě od poloviny srpna," uvedl Liška. Už nyní se u objektu zastavují pěší i cyklisté. Právě těch v poslední době i v Krušných horách díky rozšíření elektrokol výrazně přibývá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

20.7.2020 12:04
Dobrá práce, je to naše historie a aspoň další dílek k důvodu navštívit Krušnohorsko.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist