https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranna-stanice-huslik-u-podebrad-loni-prijala-temer-2250-zvirat-132-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranná stanice Huslík u Poděbrad loni přijala téměř 2250 zvířat 132 druhů

22.1.2022 01:24 | PODĚBRADY (ČTK)
Se zraněním zde skončil třeba i muflon. Ilustrační foto
Se zraněním zde skončil třeba i muflon. Ilustrační foto
Foto | Petra Karstedt / Wikimedia Commons
Téměř 2250 zvířat z řad 132 různých druhů ptáků, savců, plazů i obojživelníků loni předali lidé do záchranné stanice pro volně žijící zvířata na Huslíku u Poděbrad. Od roku 2015, kdy stanice získala díky evropským fondům nové prostory, se roční počty přijatých zvířat zvýšily o jednu čtvrtinu. Nejčastěji lidé přinášejí ježka západního, loni jich bylo 336, nejvíce z Kolína. Se zraněním zde skončil ale třeba i muflon. ČTK o tom informovala mluvčí organizace Marta Bryndová.
 

Nejvíce donesených zvířat se srazí s automobily, ptáci pak s prosklenými plochami nebo elektrickým vedením, koncem prosince přibývají úrazy zvířat vyplašených ze zábavní pyrotechniky. Stanice se nestará pouze o ta zraněná. "Přijímáme také mláďata, která se o sebe nedokážou postarat, třeba proto, že se narodila později, než je pro jejich druh obvyklé, a nedokážou si sama sehnat potravu, to je právě častý případ ježka," řekla Bryndová.

Mláďata představují téměř 40 procent všech zvířat donesených do stanice, přes 30 procent jsou zvířata zraněná, zbytek odchycená, otrávená či po infekci. Vedle ježka západního, kterých loni přijali na stanici 336, nosí lidé nejvíce netopýry, poštolky, ježky východní, kosy, veverky a holuby. Téměř 65 procent zvířat záchranáři vypustili zpět do přírody, čtvrtina uhynula nebo se musela utratit, 200 zvířat se ke konci roku stále léčilo a osm dostalo nového majitele.

Záchranu zvířat v Česku zajišťuje od roku 1997 Národní síť záchranných stanic, která prostřednictvím 35 členských stanic pokrývá celou ČR. Ve Středočeském kraji jich aktuálně funguje pět: Huslík, Vlašim, Hrachov, Velký Chlumec a Kladno. Zbudování stanice v Huslíku s kapacitou 1000 zvířat stálo v roce 2015 přes 42 milionů korun. Na provoz dnes přispívají téměř z poloviny dary veřejnosti a firem, kolem 30 procent poskytuje ministerstvo životního prostředí z programu péče o krajinu a Středočeský kraj. Zbytek rozpočtu, který ročně vychází na 4,5 milionu korun, musí stanice pokrýt příjmy z vlastní činnosti.

Záchranná stanice vznikla v roce 1984 v Pátku na Poděbradsku. Z původních provizorních prostor v rodinném domě zakladatele stanice Luboše Vaňka se v roce 2005 přestěhovala do Klicperovy hájenky na Huslíku u Poděbrad. Pracovníci stanice přijímají zvířata sedm dní v týdnu. Součástí aktivit je i ekocentrum, které se věnuje vzdělávacím aktivitám, a veřejnosti přístupná expozice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist