https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zahledli-jste-za-oknem-kolibrika-ve-skutecnosti-je-to-motyl-dlouhozobka-skvele-klame-telem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zahlédli jste za oknem kolibříka? Ve skutečnosti je to motýl. Dlouhozobka skvěle klame tělem

11.8.2015 15:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dlouhozobky jsou tažní motýli. Do Česka přilétají z jižní Evropy na začátku léta
Dlouhozobky jsou tažní motýli. Do Česka přilétají z jižní Evropy na začátku léta
Foto | IronChris / Wikimedia Commons
I v českých zahradách můžete narazit na podivného kolibříka. Fakticky je to motýl dlouhozobka, která je drobnému ptáčkovi žijícímu v Latinské Americe nesmírně podobná. Na motýla má poměrně zavalité tělíčko a stejně jako zmínění exotičtí ptáci sají nektar z květů v letu za rychlého třepetání křídel. Není těžké si je splést.
 

Dlouhozobky patří do čeledi lišajovitých motýlů. Na rozdíl od jiných zástupců ale létají i přes den. Spatřit je lze na loukách, v zahradách nebo parcích, kde se nacházejí květy, z nichž mohou sát nektar svým velmi dlouhým sosákem. V přírodě navštěvují nejčastěji květy hadince, mydlice, bodláku, hvozdíku a chrp, v zahradách plaménky, kakosty či petúnie.

Dlouhozobky jsou tažní motýli. Do Česka přilétají z jižní Evropy na začátku léta. Na dospělé motýli je možné narazit od srpna do pozdního podzimu. Poté se opět vracejí na jih do teplejších krajin.

Dlouhozobku svízelovou představuje nové video Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze:


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist