https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajem-o-jurtove-ubytovani-ve-stolmiri-roste-loni-meli-120-hostu-letos-uz-200
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájem o jurtové ubytování ve Štolmíři roste, loni měli 120 hostů, letos už 200

2.4.2022 01:10 | ČESKÝ BROD (ČTK)
Glampingové ubytování je podle Stuchla luxusní ubytování v souladu s přírodou, často na specifickém místě a nejlépe daleko od civilizace. Na ilustračním obrázku stavba jurty.
Glampingové ubytování je podle Stuchla luxusní ubytování v souladu s přírodou, často na specifickém místě a nejlépe daleko od civilizace. Na ilustračním obrázku stavba jurty.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Loni měla jurtová vesnice ve Štolmíři na Kolínsku prvních 120 hostů, letos už kolem 200. Takzvané glampingové ubytování v pěti jurtách poblíž starého jabloňového sadu provozuje od loňského července společnost Yurts N´Beer. Zapojením místních a prosazováním lokálních značek je ubytování v jurtách příkladem udržitelného turismu. ČTK to řekl majitel společnosti Jiří Stuchl.
 

Podnikáním v ubytování rozšířil Stuchl aktivity vzdělávacího centra a ekofarmy, se kterými začal v roce 2017. Nevyužívaný jabloňový sad začal s místními lidmi obnovovat v roce 2020, z dotace pořídili velkou jurtu, která slouží také jako lesní klub. Později dokoupili čtyři menší jurty a loni v létě otevřeli ubytování pro veřejnost. "Začali jsme uprostřed covidu, školy byly zavřené, nic moc se nemohlo, proto přišel nápad s ubytováním. V malých jurtách je místo až pro šest lidí, do velké klidně 20, celkem jich vesnička pojme 40," uvedl Stuchl. Kromě ubytování pořádají v jurtové vesnici svatby a poskytují zázemí pro vzdělávací aktivity.

Glampingové ubytování je podle Stuchla luxusní ubytování v souladu s přírodou, často na specifickém místě a nejlépe daleko od civilizace. Ubytování v jurtách zatím nabízí ve Štolmíři celoročně, ale příští zimu zřejmě zavřou. Udržet v jurtě optimální teplotu při venkovních mrazech je podle Stuchla nákladné. Do budoucna by chtěl místo také zcela odstřihnout od sítí.

Štolmíř se zhruba 300 obyvateli je částí města Český Brod. Místní se kromě provozu jurtové vesnice pokouší zachránit vzácný barokní kostel sv. Havla a společně například pořádají veřejné pečení chleba v replice barokní pece. Na její výstavbu v roce 2013 přispělo také město Český Brod. "Pan Stuchl obec probudil, sjíždí se sem lidi z širokého okolí," řekl ČTK starosta Českého Brodu Jakub Nekolný (ODS). Podzimní pečení chleba, při kterém se zadělávalo na 60 chlebů, přilákalo kolem 500 lidí.

V Čechách v posledních letech možností jurtového ubytování přibývá, jurtový kemp vznikl například v jižních Čechách, samostatné jurty nabízí turistům v Moravskoslezských Beskydech. Jurta je coby tradiční obydlí od roku 2013 pro svou jedinečnost na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

3.4.2022 11:55
dobrý to počin, řekl bych. já mám také podobný green business plán na takové glampingové služby.. tento spočívá v zakoupení a následné revitalizaci staré kamenné masie s cca 90ha farmou na španělském venkově na menší rurální ekoagrohotel s plantáží lanýžů,chovem hosp.zvířat aj. ovšem původní tichý společník na tento projekt mi před léty zemřel po operaci břišní aorty a tak zase od té doby, stojím. no, co se dá dělat, snad se nějaký "ekozaměřený outdoorový náhradník", najde...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist