https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakaz-zarovek-co-a-proc-se-zmeni-a-jake-jsou-alternativy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákaz žárovek: Co a proč se změní a jaké jsou alternativy

31.8.2010 16:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od 1. září se na trh nesmí uvádět další typ žárovek, konkrétně ty o výkonu 75 W. Během následujících dvou let ubudou ještě 45W a 25W žárovky. Proč jsou žárovky „zakazovány“? A jaké jsou alternativy?
 

Halogenová žárovka
Halogenová žárovka se od klasické žárovky téměř neliší...
Foto: JaneArt/Wikimedia Commons

Podle Juraje Krivošíka, ředitele SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, je potřeba se na zákaz žárovek dívat ne jako na negativní krok, ale pozitivní věc v ochraně životního prostředí. „Význam úspor je veliký. Asi 20 % světové spotřeby elektrické energie připadá na svícení,“ říká Juraj Krivošík. Alternativy ke klasickým žárovkám jsou až o 80 % úspornější. „Domácnost může používáním moderních úsporných světel ušetřit kolem 10 % elektrické energie,“ říká Krivošík.

Náhrady jsou přitom podle něj snadno dostupné. Nejde jen o poměrně známé kompaktní zářivky, které mají nejvyšší návratnost co se týče vložené investice. Alternativou mohou být i blízké příbuzné klasických žárovek - halogenové žárovky. „Halogenové žárovky se od těch klasických liší jen cenou, stojí v rozmezí 50 až 80 Kč. Tvarem, světlem, závitem, možností stmívání nebo okamžitým náběhem jsou stejné. Oproti klasické žárovce mají ale o 20 až 50 % nižší spotřebu a dvakrát delší životnost,“ říká Krivošík. Tyto halogenové žárovky jsou vhodné na místa, kde se dražší kompaktní zářivka nevyplatí. Jde o sklepy, chodby, předsíně, koupelny, záchody, zkrátka o místnosti, kde se svítí jen příležitostně a po krátkou dobu.

Budoucnost mají podle Krivošíka světlo emitující diody (LED). Aktuálně lze sice sehnat jen alternativu pro 40 W žárovku, vývoj těchto světel jde však rychle kupředu. Výhodou diod je extrémně nízká spotřeba a velmi dlouhá životnost, ceny jsou v řádu stovek korun. Kvůli rychlému vývoji došlo i k tomu, že se na LED světla zatím nevztahuje povinnost používat energetický štítek. „Diodová světla mají před sebou velmi světlou budoucnost,“ věří Krivošík.

Zákaz chtěly členské státy

„Zákaz žárovek není výmysl Evropské komise, ale vychází z požadavků samotných členských států včetně Česka“, řekl dnes na tiskové konferenci mluvčí Zastoupení Evropské komise Martin Stašek. Zmínil, že iniciativa vzešla například od Evropské rady nebo Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku, které jsou složeny ze zástupců členských zemí.

Právní rámec zákazu žárovek vychází ze směrnice o ekodesignu a z navazujícího nařízení Evropské komise. „Směrnice o ekodesignu stanovuje, za jakých podmínek lze nějaké výrobky omezit či určit jejich minimální hodnoty,“ říká Martin Stašek. Například se daného výrobku v unii musí ročně prodat víc jak 200 tisíc kusů, výrobek musí mít významný vliv na životní prostředí a případná opatření nesmí mít nepřiměřené ekonomické náklady.

Samotnému nařízení předchází vypracování studie stávajícího stavu, životního cyklu výrobků a prognózy toho, jaké dopady bude změna mít. Následuje návrh samotného nařízení. V návaznosti na směrnici o ekodesignu nevzniklo jen nařízení stanovující minimální požadavky na osvětlovací zdroje, ale i nařízení o minimálních energetických požadavcích na televize, set top boxy, režim stand by, vysavače, ledničky a další domácí spotřebiče. Veřejnost a média si povětšinou všimla jen zákazu žárovek. „Je to tím, že zatímco změny například u televizí spotřebitel nemusí zaregistrovat, protože výrobce mu prostě prodá úspornější spotřebič, který se nijak zásadně neliší od jiných, u žárovky je to jiné. Ty minimální požadavky na energetickou náročnost splnit prostě nedokáží a proto se přestanou prodávat,“ říká Juraj Krivošík.

Nařízení, stanovující minimální normy pro energetickou účinnost svítidel, je zaváděno v několika fázích. „V loni v září začaly platit normy, kvůli kterým se na trh nesmí dodávat žárovky o výkonu 100 W. Toto září končí žárovky o výkonu 75 W, v září 2011 skončí 45 W a v roce 2012 by měly skončit všechny klasické žárovky. Do roku 2016 bude konec i halogenových žárovek, pokud se výrobcům nepodaří zvýšit jejich efektivitu,“ říká Pavel Gebauer z ministerstva průmyslu a obchodu.

Více informací o zákazu žárovek lze najít na webu Evropské komise www.evropska-unie.cz/zarovky nebo na webu www.usporyvkapse.cz, kde se kromě informací můžete zapojit do soutěže o úsporné osvětlení.

Další informace, časté dotazy a odpovědi nebo technické informace naleznete na speciálním webu Evropské unie.

Podrobné informace o náhradách žárovek jsou dostupné na poradenském webu Pražské energetiky.

Na webu www.eup4light.net je dostupná studie, na základě které byl přijat zákaz klasických žárovek.

Jaké světlo se hodí do jaké části domácnosti? Vyzkoušejte si interaktivního průvodce společnosti Osram. Informace o světelných zdrojích lze nalézt i na webech dalších výrobců světel: Philips, Massive nebo GE Lighting.

reklama

Martin Mach Ondřej
tisknout poslat
 twitter
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist