https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakonodarce-opet-zamestnaji-nahrady-za-skody-zpusobene-kormorany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákonodárce opět zaměstnají náhrady za škody způsobené kormorány

17.12.2018 00:50 | PRAHA (ČTK)
Zákonodárci se budou opět zabývat vyplácením náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni. / Ilustrační foto
Zákonodárci se budou opět zabývat vyplácením náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni. / Ilustrační foto
Zákonodárci se budou opět zabývat vyplácením náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Skupina poslanců znovu navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za letošek a v následujících dvou letech. Předlohou chtějí opravit loňskou novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období, rybáři ale peníze nedostali.
 

Stát přestal rybářům poskytovat odškodnění za škody způsobené kormorány zhruba před pěti lety. Kormorán velký tehdy vypadl ze seznamu zvláště chráněných živočichů. V zákoně o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však zůstal. Loni Parlament přijal poslaneckou novelu, která kormorána ze zákona vyškrtla a měla zavést tříleté období pro hrazení škod.

Ministerstvo financí ale proplácení náhrad podle autorů nynější předlohy odmítlo. Novelu podle nich označilo za spornou, nevyplývala z ní jasná odpovědnost státu ve smyslu zákona o poskytování náhrad. Předkladatelé proto v nynější předloze navrhli, aby se zákon výslovně vztahoval v letech 2018, 2019 a 2020 i na škody způsobené kormoránem velkým. Letos a příští rok by rybáři mohli dostat stoprocentní kompenzaci prokázané škody, o rok později 80procentní. Stejné náhrady předpokládala předchozí novela.

"Návrh vychází z předpokladu, že během přechodného tříletého období budou nastartovány procesy, které povedou k postupnému snižování predačního tlaku kormorána velkého na obsádky rybníků a rybí společenstva v rybářských revírech," napsali autoři ve zdůvodnění. Kormoráni jsou podle nich kvůli dlouhodobé neodůvodněné ochraně přemnožení. V Česku jich jsou řádově desetitisíce a škody dosahují asi 1,5 kilogramu ryb na jednoho jedince denně, stojí v důvodové zprávě.

Rozpočtové dopady autoři novely nevyčíslili. Uvedli jen, že před šesti lety stát vyplatil rybářům asi 41 milionů korun, přičemž nyní by měla být úroveň náhrad obdobná. Rybáři předloni uvedli, že kormoráni způsobili v roce 2015 na rybách škody skoro za 118 milionů korun.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Předkladatelé chtějí, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

17.12.2018 15:46
Škody způsobené kormoránem by měly platit ty státy, odkud k nám v zimě přilétá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.12.2018 16:26
Stát zakazuje jejich stavy snižovat na únosnou míru, tedy je odpovědný za škody, které ti ptáci napáchají. V ideálním případě by na to měla být speciální daň pro ekologické organizace a jejich členy.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

17.12.2018 23:55 Reaguje na Jan Šimůnek
On je problém v tom, že nejjednodušeji lze stavy kormorána snižovat na hnízdištích. U nás ovšem hnízdí ve zcela malém počtu, ta hejna, co vidíme v zimě, to jsou ptáci migrující ze Skandinávie. Švédsko a Finsko ale nechtějí investovat do snižování jejich populací, protože tam hnízdí ve špatně dostupných oblastech, takže by to pro ně bylo nákladné a jim tam kormorán tolik nevadí.
Odpovědět
js

jiri slintak

19.12.2018 09:59 Reaguje na Jaroslav Štemberk
ono je hlavne problem v tom, ze skody se proplaceji pouze komercnim sdruzenim, MO se snad nic nevyplaci(nevznika skoda...)
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.12.2018 09:03 Reaguje na jiri slintak
To je zcela jistě taky problém a v obecné rovině to znamená, že ekologické škody (za všechny druhy, které se ekologové vnutili a vnucují) jsou vypláceny v podstatě jen v symbolické výši.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist