https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zalobce-doplni-jakou-skodu-podle-nej-zpusobil-pozar-v-c.svycarsku-potvrdil-soud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žalobce doplní, jakou škodu podle něj způsobil požár v Českém Švýcarsku, potvrdil soud

5.1.2024 17:45 (ČTK)
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní zástupce musí v obžalobě na muže obviněného z požáru v Českém Švýcarsku upřesnit, jakou škodu podle žalobce oheň způsobil. Rozhodl o tom vrchní soud v Praze, který tak potvrdil přechozí rozhodnutí krajského soudu v Ústí nad Labem. Vyplývá to z justiční databáze. Na posun v případu upozornil server Seznam Zprávy.
 

Muž obviněný ze založení největšího lesního požáru v ČR je ve vazbě. V minulosti byl dobrovolným strážcem rezervace. V případě prokázání viny z obecného ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení. Podle vyšetřovatelů zapálil muž loni v dubnu také rozhlednu nebo posedy na Děčínsku. Podle vyšetřovatelů způsobil všemi svými činy škodu 350 milionů korun.

Na to, že krajský soud případ vrátil, si státní zástupce stěžoval u nadřízeného soudu. Obhájce obviněného Vít Pavko už dřív ČTK informoval o tom, že vrchní soud v takovém případě může o stížnosti žalobce rozhodovat bez nařízení soudního jednání. Podle něj státní zástupce podal stížnost ve stejný den, kdy mu krajský soud spis vrátil k doplnění. Pavko očekává, že vzhledem k tomu, že je obviněný ve vazbě, se obžaloba vrátí zpět k soudu poměrně rychle.

Na konci loňského listopadu krajský soud rozhodl, že obviněný ve vazbě zůstane. Tehdy Pavko řekl, že jeho klient trvá na tom, že České Švýcarsko nezapálil. Muž je ve vazbě od loňského května.

Požár vypukl v létě roku 2022. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

6.1.2024 13:03
Jo, trochu drahé dělání pořádku v NP, že !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.1.2024 09:29 Reaguje na smějící se bestie
lesy se přirozeně zmladí. Obecné ohrožení z nedbalosti. Pokud vznikla majetková škoda, je asi i přihlášená.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist