https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zamek-cervena-lhota-chysta-velkou-opravu-hraze-rybnika.voda-si-v-ni-nasla-cestu-kudy-tekla-pred-rokem-1550
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zámek Červená Lhota chystá velkou opravu hráze rybníka. Voda si v ní našla cestu, kudy tekla před rokem 1550

5.6.2021 00:53 | PLUHŮV ŽĎÁR (ČTK)
Památkáři loni rybník vypustili, protože hráz protékala v místě, kde je historická výpusť zaslepená a od roku 1945 nepoužívaná. Podařilo se ho utěsnit betonem. Voda ale začala vytékat jinudy - původním řečištěm potoka, kde před rokem 1550 tekla, když rybník neexistoval.
Památkáři loni rybník vypustili, protože hráz protékala v místě, kde je historická výpusť zaslepená a od roku 1945 nepoužívaná. Podařilo se ho utěsnit betonem. Voda ale začala vytékat jinudy - původním řečištěm potoka, kde před rokem 1550 tekla, když rybník neexistoval.
Foto | Kralpilot [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] / Wikimedia Commons
Na jihočeském renesančním zámku Červená Lhota památkáři připravují velkou opravu hráze rybníka. Hráz začala v květnu po opravě opět protékat. Do jara 2022 by měl být hotový projekt, pak se hráz opraví. Teď památkáři hledají provizorní způsob, zda dokážou hráz utěsnit, aby měla okolní zeleň vodu přes léto. ČTK to řekl kastelán Tomáš Horyna.
 

Památkáři loni rybník vypustili, protože hráz protékala v místě, kde je historická výpusť zaslepená a od roku 1945 nepoužívaná. Podařilo se ho utěsnit betonem. Voda ale začala vytékat jinudy - původním řečištěm potoka, kde před rokem 1550 tekla, když rybník neexistoval. Do příštího jara připraví památkáři projekt, jenž zahne i geologický průzkum, v roce 2022 hráz opraví. "Ve hře je otázka, zda se nám do té doby podaří nějak provizorně hráz utěsnit. Rozhodne se, zda letošní a příští sezona budou na vodě aspoň provizorně, nebo bude rybník bez vody," řekl kastelán.

Zkouší se dočasné možnosti jako utěsnit díry sypkou směsí. Podle Horyny to relativně funguje. "Ale mizí tam toho neuvěřitelné množství," řekl. Jiný odborník navrhl, aby se hráz provizorně utěsnila plastickou chemickou hmotou. Zpracovává cenovou nabídku. Z ní vyplyne, zda Národní památkový ústav bude ochotný dát peníze do dočasných sanací, nebo vše vyřeší až větší oprava.

"Ještě je jedna varianta, primitivní: nakoupit pytle s pískem a pokusit se dno v místě zasypat a pokrýt tímto materiálem," řekl Horyna.

Památkáři se budou snažit, aby byl rybník část sezony napuštěný. Horké léto bez vody by znamenalo úhyn zeleně. "Všechny stromy s rybníkem počítají a loni, když byl rybník vypuštěný, nám uschlo patnáct stromů. Chápu návštěvnickou atraktivitu, ale v tuto chvíli je skoro na posledním místě. Zásadní je, aby se údolí zavlažovalo a čistilo," řekl již dříve Horyna. Může se stát, že turisté uvidí zámek třetí sezonu po sobě bez vody a možnosti půjčit si lodičku.

Od podzimu 2018 památkáři rybník odbahňovali. Při pracích z 80. let minulého století, kdy se 3,5hektarový rybník čistil naposledy, v něm zůstala třetina usazenin.

Zámek je známý z filmů jako Svatby pana Voka, O štěstí a kráse nebo Pan Tau. Nejvíc ho proslavila pohádka Zlatovláska (1973) s Jorgou Kotrbovou. Loni ho od ledna do srpna navštívilo 46.881 lidí, meziročně téměř o třetinu méně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

21.7.2021 06:37
To je dobře, že se "našly" peníze na opravu. Je to nádherný zámek. Byl jsem tam vloni a je to tam opravdu jak v pohádce. Bohužel zámků, které by potřebovaly rekonstrukci, je podstatně víc, ale peníze nejsou. Je to ale fajn, když některé společnosti, jako třeba tato https://www.pamatkovyatelier.cz/ , umí vrátit život krásným památkám :-) .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist