https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zanikle-obce-v-prostoru-ralsko-pripomina-alej-puvodnich-odrud-jabloni-a-hrusni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zaniklé obce v prostoru Ralsko připomíná alej původních odrůd jabloní a hrušní

25.11.2021 14:45 | RALSKO (ČTK)
"Na podzim pak budou moci turisté a cyklisté ochutnat ovoce, které zde zanechali naši předchůdci," uvedla ředitelka geoparku Lenka Mrázová. Ilustrační foto
"Na podzim pak budou moci turisté a cyklisté ochutnat ovoce, které zde zanechali naši předchůdci," uvedla ředitelka geoparku Lenka Mrázová. Ilustrační foto
V geoparku Ralsko vznikla nová Alej vzpomínek. Připomíná zaniklé obce bývalého vojenského prostoru v Ralsku na Českolipsku. Jabloně a hrušně naroubované původními odrůdami, které přežily jako připomínka někdejšího osídlení. vysadili zaměstnanci geoparku a dobrovolníci.
 

Alej, která vyrůstá podél cesty do bývalé obce Dolní Novina, poskytne v budoucnu stín cyklistům na frekventované cyklostezce, kterou vybudovaly Vojenské lesy a statky. "Na podzim pak budou moci turisté a cyklisté ochutnat ovoce, které zde zanechali naši předchůdci," uvedla ředitelka geoparku Lenka Mrázová. Tři desítky ovocných stromů, které tvoří první část aleje, vysadili lidé z Národního geoparku Ralsko za podpory Nadace ČEZ už loni. Letos výsadba pokračovala dalšími 30 stromy.

Letošní novinkou je navíc vysazení dvou stromů na zahradě Základní školy Mírová v Mimoni a Základní školy v Kuřívodech. "Děti se budou moci podílet na výsadbě a péči o stromy a pozorovat, jak strom přirozeně roste a žije v různých ročních obdobích. Navíc se dozví více o životě, který kdysi vzkvétal v krajině, která je nyní jejich domovem," řekla Mrázová. Hlavním partnerem projektu sázení stromů do školních zahrad jsou Vojenské lesy a statky.

Cílem projektu Alej vzpomínek je obnova historických alejí v místech zaniklých obcí a záchrana místy unikátních regionálních odrůd jabloní a hrušní, které geopark na svém území mapuje od roku 2016. V evidenci má už přes 300 stromů ze zaniklých obcí, jako jsou Kostřice, Křída, Holiček, Ostrov nebo Jabloneček. "Je málem neuvěřitelné, co vše dokázaly staré stromy, jež bývalým hospodářům poskytovaly stín a ovoce, bez veškeré péče přežít," doplnila ředitelka. Určit odrůdu původních stromů je podle ní velmi obtížné až nemožné, protože mnohdy chybí srovnání, proto se na určování podílejí odborníci z Česka a Saska. Samotné roubování zajišťuje zahradník Vlastimil Kocourek a zemědělská škola Libverda v Děčíně.

Geopark Ralsko vznikl jako sedmý v Česku před pěti lety. Zahrnuje oblast téměř 300 kilometrů čtverečních v katastru Ralska, Doks a Hamru na Jezeře na Českolipsku. Je zajímavý nejen svou přírodou, má i bohatou historii, lidé tam žili přes 700 let. Oblast byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. Ve 20. století ale tento historický ráz kulturní krajiny hrubě narušil pobyt tří armád - nejprve československé, pak německé a nakonec sovětské. Geopark Ralsko se teď snaží vrátit do oblasti život.


reklama

 
Leona Vacková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.11.2021 17:24
Takové aleje by měl mít každý region, protože i ten měl svoje původní odrůdy ovocných stromů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist