https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zarizeni-na-spalovani-odpadu-u-melnika-by-mohlo-zkusebne-fungovat-za-pet-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo zkušebně fungovat za pět let

9.1.2023 00:10 | MĚLNÍK (ČTK)
Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo začít zkušebně fungovat na přelomu let 2027 a 2028. Nyní pokračuje tendr na dodavatele stavby, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ČEZ Alice Horáková. Takzvané ZEVO (zařízení na energetické využití odpadů) má sloužit pro likvidaci komunálního odpadu a výrobu tepla v Horních Počaplech u Mělníka. Nahradí dosavadní skládkování komunálního odpadu, které bude podle současné odpadové legislativy od roku 2030 zakázané.
 

Investorem stavby je energetická společnost ČEZ. Náklady na vybudování zařízení dosáhnou několika miliard korun, přesná částka bude známa po dokončení tendru. ČEZ nyní vybírá firmu, která zařízení vybuduje. "Na základě dalších parametrů bude o realizaci rozhodnuto během letošního roku. Spuštění zkušebního provozu očekáváme na přelomu roku 2027/2028," uvedla Horáková.

Roční kapacita plánovaného zařízení má být 320 000 tun ročně. Současně se počítá také s větším podílem recyklace odpadu a snižováním jeho celkového množství. V roce 2021 činila produkce komunálního odpadu ve Středočeském kraji podle dat Českého statistického úřadu 774 000 tun, o rok dříve to bylo 820 000 tun. Cílem Evropské unie do roku 2035 je recyklovat 65 procent veškerého komunálního odpadu.

Komunální odpad se jako surovina pro výrobu tepla využívá v řadě evropských zemí, například Německu, Rakousku, Dánsku, Švýcarsku, Norsku a dalších.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

NJ

Nikola Jelínek

10.1.2023 20:42
Pokud se ve Středočeském kraji vyprodukuje 774 000 tun ročně a z toho se 65 % zrecykluje, zbývá 271 000 tun, ale kapacita ZEVO je 320 000 tun. To nezní jako že by počítali se snižováním celkového množství odpadu do budoucna, ani s plněním recyklačních cílů. Navíc se plánuje další ZEVO Neratovice, které má mít kapacitu 160 000 tun odpadů, z nichž má 52 % (ca 83 000 tun) tvořit SKO.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist