https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zateplovani-nese-ovoce-vydaje-ceskych-domacnosti-za-teplo-stale-klesaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zateplování nese ovoce, výdaje českých domácnosti za teplo stále klesají

30.6.2014 01:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ještě v roce 1993 byla průměrná roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody 60 GJ na jeden byt. Dnes pohybuje průměrně kolem 30 GJ na byt za rok.
Ještě v roce 1993 byla průměrná roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody 60 GJ na jeden byt. Dnes pohybuje průměrně kolem 30 GJ na byt za rok.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | EPS ČR
Za vytápění bytů platí Češi stále menší podíl z celkových nákladů na bydlení. Důvodem je hlavně snižování spotřeby díky zateplování budov nebo výměnně oken. Vyplývá to z aktuální zprávy Českého statistického úřadu a výpočtu tepláren.
 

Podíl nákladů na teplo na výdajích domácností připojených na teplárny činil v loňském roce v průměru 25,9 %, o rok dříve to přitom bylo 26,6 %. Podle Teplárenského sdružení jde o dlouhodobý trend, který začal už v devadesátých letech.

Ještě v roce 1993 byla průměrná roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody 60 GJ na jeden byt. „Změnou chování a zavedením regulační techniky klesla do roku 2003 spotřeba tepla na roční průměr 45 GJ,“ vysvětlil Ekolistu.cz mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufman.

Další úsporná opatření, zejména výměna oken a komplexní zateplení obytných budov, přispěla k dalšímu výraznému poklesu spotřeby tepla, která se dnes pohybuje průměrně kolem 30 GJ na byt za rok.

Tato statistika není ovlivněna počtem studených nebo naopak teplejších dní během topné sezóny. Pro porovnání za roky 2012 a 2013 počítá se stejnou spotřebou 30 GJ v obou letech a není nijak klimaticky ovlivněno.


stuartpilbrow/flickrČtenáři, pořiď si na Ekolist.cz kultivovanou diskuzi
Náklady na úpravu redakčního systému pro spuštění registrovaných diskuzí je osm tisíc. Redakce má v rozpočtu tisíce čtyři. Prosíme tímto čtenáře, aby si na možnost diskuzí přispěli. Za každý dar obejmeme strom.


Podle tepláren tak pokles spotřeby tepla tlumí nárůst jeho ceny ve výdajích domácností. Naopak v případě elektřiny rostly dlouhodobě nejen ceny, ale také spotřeba. Tento trend se zastavil až v loňském roce, kdy podíl nákladů na elektřinu také klesl. Meziročně klesl také podíl nákladů na vodu, naopak stoupl podíl nájemného. Vyplývá to z aktuální zprávy „Vydání a spotřeba domácností – statistiky rodinných účtů za rok 2013“, kterou zveřejnil v červnu Český statistický úřad.

Z ní a z výpočtů tepláren vyplývá, že domácnost napojená na teplárnu průměrně zaplatila v loňském roce za spotřebu 30 GJ tepla pro vytápění a ohřev vody 17 130 Kč. Průměrné výdaje domácností za pohonné hmoty dosáhly ve stejném období částky 22 200 Kč, za nákup a provoz telefonů a internetu 20 100 Kč, za elektřinu 14 800 Kč a za alkohol a tabák pak průměrná domácnost utratila 13 600 Kč.

Další informace |
hch
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist