https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zavlahu-ma-v-cesku-jen-tretina-ovocnych-sadu-je-podminkou-kvalitni-urody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Závlahu má v Česku jen třetina ovocných sadů, je podmínkou kvalitní úrody

19.4.2024 12:23 | HOLOVOUSY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Umělou závlahu má v Česku jen zhruba třetina ovocných sadů. Ovocnáři se ji snaží budovat u nově sázených sadů, kterých však přibývá málo. U nových sadů jsou pod závlahou asi dvě třetiny ploch. V době oteplování a nerovnoměrných srážek je závlaha nezbytnou podmínkou pro kvalitní úrodu ovoce, které mohou pěstitelé dobře zpeněžit. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
 

Ovocnáři v poslední době sady více kácí, než vysazují. Důvodem jsou stále rostoucí náklady na pěstování, které se nepromítají do odbytových cen. Za posledních deset let se v Česku bez náhrady zlikvidovalo 6500 hektarů sadů. Nyní jich je necelých 11 000 hektarů. Loni se plochy nových výsadeb propadly pod 100 hektarů na nejnižší úroveň v novodobé historii českého ovocnářství.

Vybudování kapkové závlahy a sázení nových sadů se snaží prostřednictvím dotací podporovat stát. Letos mohou sadaři získat na hektar nového sadu dotaci až 334 000 korun a na závlahu až 93 000 korun. Vysázení hektaru jabloňového sadu se závlahou a protikroupovými sítěmi přijde podle Ludvíka na nejméně 1,25 milionu korun.

Budování závlah ale není jednoduché. Hlavním problémem je zajištění dostatku vody. Pro sázení sadů totiž nejsou vhodná místa u otevřených toků řek, protože tam je větší riziko mrazů, které na jaře dokážou zničit i celou úrodu. Naopak v místech, která jsou pro sady vhodnější, bývá povrchové vody málo a využívá se spodní vody. "Problém je se zřizováním nových větších vrtů. Obce se často bojí, aby tím nedošlo k ohrožení zdrojů pitné vody," řekl Ludvík.

V suchých letech jsou sklizně v sadech bez závlahy zhruba o polovinu nižší než v sadech se závlahou. Závlahu potřebují hlavně jabloně, hrušky, meruňky a broskve. Právě jabloňových sadů je se závlahou nejvíce. Regionálně jsou závlahy potřebné zejména na jižní Moravě a v oblasti takzvaného srážkového stínu na Rakovnicku, Litoměřicku, Slánsku a Mělnicku.

K umělému zavlažování se používá téměř výhradně kapková závlaha, kdy ke stromům v určitých intervalech kape voda. "Je to šetrný způsob, který minimalizuje odpar vody," řekl Ludvík. Do již plodných sadů se závlaha nedodělává.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist