https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdopravy.cz-cd-cargo-odvezl-z-ukrajiny-prvni-vlak-s-kukurici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČD Cargo odvezl z Ukrajiny první vlak s kukuřicí

24.5.2022 10:50 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Český státní železniční nákladní dopravce ČD Cargo odvezl první vlak s kukuřicí z Ukrajiny do německého přístavu Brake. Odtud zásilka zamíří lodí do Egypta. Informoval o tom server Zdopravy.cz. Ukrajina nemůže kvůli ruské invazi vyvážet obilí po moři. Podle OSN kvůli tomu hrozí nedostatek potravin v chudých zemích.
 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle serveru The Kyiv Independent minulý týden řekl, že Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Ukrajina patří mezi hlavní vývozce obilnin a zemědělských plodin.

"Zástupci ČD Cargo intenzivně jednají s ukrajinskou stranou o různých přepravních alternativách. Řeší se různé trasy a cesty. Aktuálně hlavně přes polské a německé přístavy nebo naopak jižní trasy přes přístavy v Jaderském moři," cituje server předsedu představenstva ČD Cargo Tomáše Tótha. Výhodou pro ČD Cargo je, že má licenci pro provoz ve všech okolních zemích. "Bereme to jako pomoc a zároveň obchodní příležitost," doplnil Tóth. ČD Cargo se už dříve zapojilo do dodávek humanitární pomoci a vojenského materiálu na Ukrajinu.

První vlak podle serveru převezl asi 1800 tun kukuřice, která byla do vozů normálního rozchodu naložena v překladišti v Dobré při Čierné nad Tisou. Převoz se podle serveru uskutečnil ve spolupráci s dalšími partnery. Převoz zboží po železnici v Evropě se potýká s několika problémy. Jedním jsou různé rozchody kolejnic, problémem je také omezená kapacita tratí na hranicích, například mezi městy Děčín a Drážďany.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZW

Zdenek Wenzel

27.5.2022 07:53
Hrajeme si na pupek zeměkoule a jeden vlak nikoho nenasytí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist