https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelenou-strechu-nebo-solarni-panely-narizuje-francie-developerum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelenou střechu, nebo solární panely. Francie nařizuje developerům nová opatření

2.7.2015 02:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Výhodou zelených střech je zase jejich izolační účinek. V zimě pomáhají snižovat množství energie potřebné na vytápění, v létě budovu naopak „ochlazují“. Na obrázku zelená střecha Sejong Metropolitan Autonomous City v Jižní Koreji
Výhodou zelených střech je zase jejich izolační účinek. V zimě pomáhají snižovat množství energie potřebné na vytápění, v létě budovu naopak „ochlazují“. Na obrázku zelená střecha Sejong Metropolitan Autonomous City v Jižní Koreji
Francie letos na jaře rozhodla o tom, že každá nová budova v komerční zóně bude muset mít „zelenou“ střechu. Developer si přitom bude moci vybrat, zda na střechu umístí fotovoltaické panely nebo střechu pokryje rostlinami.
 

Zákon schválený francouzským parlamentem je kompromisním řešením. Developerům nařizuje část střech na budovách v komerčních zónách pokrýt fotovoltaickými panely nebo zelení. Původně francouzští ekologičtí aktivisté žádali, aby byly ozeleněné celé střechy komerčních budov.

Instalace solárních panelů má podpořit výrobu elektřinu obnovitelnými zdroji energie. A mimo jiné i zlepšit pověst Francie. Ta ve výrobě sluneční energie v posledních letech za ostatními evropskými zeměmi zaostávala

Výhodou zelených střech je zase jejich izolační účinek. V zimě pomáhají snižovat množství energie potřebné na vytápění, v létě budovu naopak „ochlazují“. Kromě toho také vsakují dešťovou vodu a mohou hrát významnou roli při snaze o snižování tzv. městského tepelného ostrova. Ten se projevuje zejména v noci, kdy jsou městské části v důsledku civilizačních vlivů výrazně teplejší než okolí.

Zelené střechy jsou populární v Německu nebo Austrálii. Kanadské město Toronto přijalo nařízení pro povinné zelené střechy na velkých komerčních, administrativních a obytných budovách už v roce 2009, napsal Guardian.

Další informace |
zv
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

3.7.2015 06:26
v česku to je zase asi naopak.jen házejí klacky pod nohy.
Odpovědět
reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist