https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelenskyj-zada-otevreni-pristavu-aby-se-predeslo-potravinove-krizi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelenskyj žádá otevření přístavů, aby se předešlo potravinové krizi

10.5.2022 13:56 | KYJEV (ČTK)
Ukrajina byla podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny v loňské sezóně čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým vývozcem pšenice.
Ukrajina byla podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny v loňské sezóně čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým vývozcem pšenice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k okamžitému otevření ukrajinských přístavů, které blokují ruská vojska. Upozornil, že současná situace může vyvolat potravinovou krizi ve světě. Napsal o tom na sociální síti Telegram po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který přicestoval do ukrajinského přístavního města Oděsa.
 

"Je důležité předejít potravinové krizi ve světě, která hrozí kvůli agresivnímu jednání Ruska. Musejí být přijata okamžitá opatření pro odblokování ukrajinských přístavů, aby mohla být vyvážena pšenice," sdělil Zelenskyj.

Ukrajina za každý den, kdy je odříznutá od přístupu k moři, přichází o 170 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun) a její možnosti vyvážet se snížily o polovinu, řekl k tomu později předseda ukrajinské vlády Denys Šmyhal. "Je blokováno 90 milionů tun plodin, které Ukrajina plánovala vyvézt do států v Asii, Africe a Evropě," sdělil premiér na společné konferenci se šéfem Evropské rady Michelem. V pátek zástupce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) podle agentury Reuters uvedl, že na Ukrajině uvázlo kvůli blokádě černomořských přístavů včetně Mariupolu a problémům s infrastrukturou téměř 25 milionů tun obilí.

Zelenskyj podle agentury AFP při jednání s Michelem podtrhl, že omezení ukrajinských možností vyvážet obilí již vedlo ve světě ke zvýšení cen potravin. Podle nejmenovaného evropského činitele, na něhož se AFP odvolává, Michel během své návštěvy Oděsy konstatoval "dopad ruské války na globální dodavatelské řetězce" a podotkl, že kvůli blokádě Černého moře leží "mnoho tun" obilí v oděském přístavu.

Ukrajina byla podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny v loňské sezóně čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým vývozcem pšenice. Blokování obilí se považuje za jednu z příčin vysokých cen potravin, které v březnu podle FAO v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dosáhly rekordního maxima, než v dubnu mírně polevily.

Michel se podle AFP vydal do Oděsy bez ohlášení. Zelenskyj, který s ním mluvil prostřednictvím videokonference, mu podle prohlášení své kanceláře poděkoval za odvahu. Jednání Michela s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem v Oděse přerušilo ruské ostřelování a oba politici se museli uchýlit do krytu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

10.5.2022 14:52
Jako ne že bych Vláďovi nerozuměl a neměl pro něj pochopení, jen mi tam chybí nějaký náznak toho co s tou ruskou blokádou?

Takže žádá konkrétně KOHO a ještě konkrétněji O CO?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2022 07:27 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle je už záležitost OSN a námořního práva.
Pokud by tahle organizace vůbec k něčemu byla, už dávno by vydala rezoluci, že Rusi musí oba přístavy odminovat a uvolnit.
A pokud by to Rusi neudělali, poslalo by tam nějaké válečné loďstvo, které by jim to vysvětlilo. Americké, NATO, Britské, co já vím, každopádně silné. Jenže nešťastník Gutteres nedávno předvedl, že je celý ten šaškec naprosto nanic.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.5.2022 07:12
Bude si muset udělat pořádek nejdřív u sebe doma. Pak může šoupat nohama a mačkat čepici.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

11.5.2022 09:06 Reaguje na pavel peregrin
Jo, přesně. Bude muset vypráskat ruské šmejdy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.5.2022 14:34 Reaguje na Petr Eliáš
To zrovna z moře půjde blbě. Ne že by se mi to nelíbilo, ne bych chtěl polemizovat s tím, že malý jen ten, kdo má malý cíl, ale tohle myslím ještě chvíli nehrozí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2022 07:32 Reaguje na Petr Eliáš
Jistě. A tu čepici musí mačkat Evropa, která není schopna vystřelit ani z poplašňáku.
Námořní právo hovoří jasně a útok na lodě agresora je zcela legitimní, navíc v ukrajinských a mezinárodních vodách.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist