https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeman-podepsal-zmenu-definic-mernych-jednotek-i-zakon-o-dovozu-nerostu-z-oblasti-konfliktu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeman podepsal změnu definic měrných jednotek i zákon o dovozu nerostů z oblastí konfliktů

27.3.2021 00:48 | PRAHA (ČTK)
Nová definice základních jednotek soustavy SI (Mezinárodního systému jednotek) vstoupila v platnost loni 20. května, na Světový den metrologie.
Nová definice základních jednotek soustavy SI (Mezinárodního systému jednotek) vstoupila v platnost loni 20. května, na Světový den metrologie.
Foto | Japs 88 / Wikimedia Commons
Nové definice měrných jednotek hmotnosti či elektrického proudu, o nichž před třemi lety rozhodl Mezinárodní úřad pro míry a váhy (BIPM), se uzákoní. Příslušnou novelu zákona o metrologii podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Uzákonění vychází z požadavků Evropské unie. Na evropské nařízení ke kontrole dovozu některých nerostů z oblastí konfliktů reaguje také vládní předloha mající za cíl potlačit možné financování ozbrojených nebo vykořisťovatelských skupin z výnosů z obchodu s těmito nerosty. V Česku bude mít kontrolu na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu. I tu prezident podepsal.
 

BIPM rozhodl v listopadu 2018 o nové definici kilogramu jako jednotky hmotnosti, kelvinu jako jednotky termodynamické teploty, ampéru jako jednotky elektrického proudu a molu, tedy jednotky látkového množství.

Kilogram se na základě tohoto rozhodnutí nově odvozuje od pevné hodnoty Planckovy konstanty, a nikoli od měřidla kilogramu. Dlouhodobá měření totiž ukázala, že za více než sto let existence kilogramového válce ze slitiny platiny a iridia, uloženého v trezoru v Sèvres u Paříže, kterému se přezdívalo "Velký K", se jeho hmotnost snížila o přibližně 50 mikrogramů.

Kilogram byl dosud poslední jednotkou definovanou podle hmotného předmětu. Například základní jednotka délky, metr, byla už před lety určena na základě rychlosti světla ve vakuu.

Nová definice základních jednotek soustavy SI (Mezinárodního systému jednotek) vstoupila v platnost loni 20. května, na Světový den metrologie.

Na základě druhého podepsaného zákona ministerstvo průmyslu mimo jiné povede veřejný seznam kontrol dovozců například cínu, tantalu, wolframu a zlata z rizikových oblastí. V případě potřeby bude ukládat nápravná opatření. Firmy, které budou plnit povinnosti z evropského nařízení, mohou údaje z prověrek využít k upevnění postavení na trhu, stojí v důvodové zprávě.

Zákon o provádění zvláštních režimů v oblasti zahraničního obchodu odráží také evropské nařízení o ochraně proti účinkům právních předpisů přijatých určitou třetí zemí, uplatňovaných mimo její území. Jde podle ministerstva zejména o právní předpisy Spojených států, které se týkají omezení obchodování s Kubou, s Íránem a s Libyí. Cílem nařízení je zmírnit dopady amerických sankcí na zájmy Evropské unie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.3.2021 16:09
A nic nevetoval. !!
Odpovědět
ig

27.3.2021 19:38 Reaguje na Katka Pazderů
To proto, mohl škrtem pera zrušit krásný vzoreček 4π*10^-7 pro permeabilitu vakua, který tímto přestal platit a místo něj si musíme pamatovat jakési mnohamístné číslo :-) :-) :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist