https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeman-vetoval-novelu-zakona-o-ochrane-prirody-a-krajiny-vadi-mu-neprimerena-absolutizace-environmentalnich-hledisek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeman vetoval novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Vadí mu nepřiměřená absolutizace environmentálních hledisek

10.3.2017 15:31 | PRAHA (ČTK)
Zvolená koncepce jednotné úpravy pro všechny existující národní parky nepřihlíží ke zvláštnostem Národního parku Šumava (NP Šumava) a ve srovnání s dosavadním stavem nepřiměřenou absolutizací environmentálních hledisek se v některých směrech dostává nejen do rozporu s těmito hledisky, ale především nastoluje stav, kdy oprávněné zájmy obcí, obyvatel v nich žijících, návštěvníků a dalších subjektů v tomto národním parku působících budou zprvu dále omezeny a v dlouhodobé perspektivě téměř zcela potlačeny, zdůvodňuje své rozhodnutí mimo jiné prezident Zeman. Na ilustračním snímku hovoří k poslancům před přehlasováním senátní úpravy novely zákona.
Zvolená koncepce jednotné úpravy pro všechny existující národní parky nepřihlíží ke zvláštnostem Národního parku Šumava (NP Šumava) a ve srovnání s dosavadním stavem nepřiměřenou absolutizací environmentálních hledisek se v některých směrech dostává nejen do rozporu s těmito hledisky, ale především nastoluje stav, kdy oprávněné zájmy obcí, obyvatel v nich žijících, návštěvníků a dalších subjektů v tomto národním parku působících budou zprvu dále omezeny a v dlouhodobé perspektivě téměř zcela potlačeny, zdůvodňuje své rozhodnutí mimo jiné prezident Zeman. Na ilustračním snímku hovoří k poslancům před přehlasováním senátní úpravy novely zákona.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Poslanci budou opět hlasovat o sporných nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Normu dnes podle očekávání vetoval prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Zemana nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku.
 

"Nastoluje stav, kdy oprávněné zájmy obcí, obyvatel v nich žijících, návštěvníků a dalších subjektů v tomto národním parku působících budou zprvu dále omezeny a v dlouhodobé perspektivě téměř zcela potlačeny," napsal Zeman ve zdůvodnění svého rozhodnutí. Předloha podle něho nepřiměřeně nadřazuje hlediska, která se týkají životního prostředí, a může přispět k postupnému zániku lidského osídlení na území národního parku.

Prezident například uvedl, že v nejvíce chráněné zóně nebudou možné na rozdíl od současnosti žádné lidské zásahy, jež by přispívaly k nerušenému průběhu přírodních procesů. Zeman poukázal taky na omezení případné stavební činnosti v zóně s nejnižší ochranou a na omezení nakládání s lesy, když ve dvou nejcennějších zónách podle něho nebudou možné ani zásahy proti škodlivým organismům.

Prezident se před poslanci přimlouval za přijetí senátních úprav předlohy. Horní komora chtěla v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Sněmovna ale setrvala na svém znění normy.

Přečtěte si plné znění proslovu prezidenta Miloše Zemana k poslanecké sněmovně Neopakujte zločin, který se v minulosti na šumavské přírodě odehrál.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že ho prezidentovo veto nepřekvapilo. "Věřím, že 4. dubna zákon prohlasujeme ve Sněmovně i napotřetí" řekl Brabec. Pro překonání Zemanova veta jsou v dolní komoře stejně jako pro zvrácení senátních postojů nutné hlasy nejméně 101 poslanců. Potom, co dolní komoře vrátil novelu Senát, potvrdilo sněmovní znění 117 ze 164 hlasujících členů dolní komory, proti jich bylo 20.

Předloha přinese národním parkům podle ministerstva pro životní prostředí stabilitu díky tomu, že se stanovené zóny nebudou moci řadu let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice. Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón - na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku. Vymezí se například taky cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní má mít předkupní právo.

„Miloš Zeman svým vetem potvrdil svůj dlouhodobý negativní postoj k ochraně přírody v Národním parku Šumava," říká za Hnutí DUHA Martin Voráč. Podle něho je Zeman přívržencem stavebního rozvoje tamějších obcí, podpory nové výstavby i kácení na rozsáhlých územích na úkor ochrany nejcennějších ostrovů přírody. "Věříme, že poslanci jeho veto přehlasují a podpoří tak svou původní verzi, kterou již dvakrát výraznou většinou schválili, a to i navzdory tomu, že je Miloš Zeman osobně přesvědčoval ve Sněmovně. Do třetice by měli stvrdit, že ochrana přírody v národních parcích má být nezpochybnitelnou celospolečenskou hodnotou.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

11.3.2017 12:02
Komentovat výroky prezidenta je už jen pro otrlé. Nicméně velmi mě zaujala myšlenka:
"...v nejvíce chráněné zóně nebudou možné na rozdíl od současnosti žádné lidské zásahy, jež by přispívaly k nerušenému průběhu přírodních procesů."
Je pro mě naprosto neuvěřitelné, že i dnes může mít někdo pocit, že nerušený průběh přírodních procesů potřebuje lidskou ruku. Nemám tušení, jak se bez lidské ruky matka Příroda obešla do doby, než to enfant terrible člověka stvořila. :o)
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.3.2017 09:47
Já mu naopak naprosto rozumím a dokonce i s prezidentem souhlasím. Nemá cenu si lhát do kapsy, že si příroda pomůže sama když se na ni valí každý den tuny a tuny odpadů, síry, spalin z letadel apod.Každá "nemoc" se musí léčit a evropské lesy jsou a taky bezpochyby i budou nemocné. Dobrá prevence může zabránit fatálním následkům.. Navíc si nikdo již tisíce let v evropě ani nepamatuje matku přírodu bez lidských zásahu.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

12.3.2017 11:17 Reaguje na Milan Milan
Správně, postavit na Šumavu dálnici a vozit chudákům nemocný stromům vitaminové doplňky. Zeman by je mohl rozhazovat z helikoptéry při svých příštích přeletech. Možná raději preventivně nasadit rovnou i antibiotika. A ty nejlepší stromy, pak za odměnu setnem a vemem je na výlet na pilu. My té nemocné přírodě ještě ukážem, co to je péče.
Odpovědět
MM

Milan Milan

14.3.2017 14:20 Reaguje na Martin Jasan
To přece nikdo nechce ani nepředpokládá, ale je rozdíl zachraňovat, chránit nebo jen občasnými rozumnými zásahy dotvářet podmínky pro zdravý les. Když jí trvale škodíme nemůžeme očekávat, že si pomůže sama. Krásný příklad je popsaný např. o příčinách vyhynutí holuba stěhovavého v Americe v jiném článku.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

14.3.2017 15:02 Reaguje na Milan Milan
Ano, přesně tak do vytyčené části Šumavy stačí nezasahovat a ponechat volnou ruku matce přírodě. Dříve nebo později se obnoví do přirozené podoby... A hlavně, nenechat ji zruinovat vrchním alkoholikem a nebo ji dát k dispozici developerům.
Odpovědět
JH

Jan Horník

14.3.2017 19:38 Reaguje na Milan Milan
Příroda si bez problémů poradí se všemi odpady a spalinami o to opravdu nemusíte mít strach. Je to ostatně vidět porávě v případě regenerace lesů na Šumavě. Nějakej vichr nebo kůrovec není nemoc, ale přirozený proces. Evropské lesy jsou možná nemocné, ale ne z pohledu "přírody", tak možná z pohledu lesního inženýra, ale toho má příroda "na háku", ostatně stejně jako ochránce přírody.
Co se týče poslední věty, víte například, kdy poprvé lidi pronikli do Teplického města v Adršpašských skalách?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

19.3.2017 15:30 Reaguje na Milan Milan
Dobrá prevence - ví někdo, co to je?! Co je ta nemoc? Níže říkáte: "občasnými rozumnými zásahy" - dá se říci, co to znamená?! Ano, nedá. Každý si pod tím bude představovat, co se mu bude hodit, viz výroky hradního Ekologa + hejna developerů a spekulantů s pozemky. Prostě jediná cesta je nechat Matku Přírodu, ať dělá, co uzná. A buďte ujištěn, že NIKDO(!!!) neví líp než ona, co se má správně dělat!
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist