https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeme-eu-se-shodly-na-narizeni-jehoz-cilem-je-snizit-mnozstvi-obalu-z-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Země EU se shodly na nařízení, jehož cílem je snížit množství odpadů z obalů

15.3.2024 15:14 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zástupci členských zemí EU se dnes shodli na novém nařízení, jehož cílem je snížit množství odpadů z obalů. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Státy by měly například zajistit, že 90 procent materiálů obsažených v obalech bude do roku 2029 končit v kontejnerech na tříděný odpad.
 

"Ne odpadům z obalů, ano recyklaci a opětovnému použití. Velvyslanci právě teď potvrdili revizi nařízení o obalech a odpadech z obalů," uvedlo belgické předsednictví na sociální síti X. Aby norma vstoupila v platnost, musí ji ještě formálně schválit Evropský parlament a rovněž Rada EU.

V roce 2021 vyprodukoval každý Evropan 188,7 kilogramu obalového odpadu, přičemž se očekává, že bez dalších opatření se toto číslo v roce 2030 zvýší na 209 kilogramů. I proto si EU vytyčila jako jeden ze svých cílů snížení množství obalového odpadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

15.3.2024 19:29
No to je hezké. A co s obsahem těch kontejnerů budeme dělat?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.3.2024 06:50 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nic. Dokud si budeme myslet, že svatý grál udržitelnosti je recyklace čehokoliv, tak se nic nezmění. Produkovat obalů se bude vesele dál a největší škůdce bude zákazník nikoliv producent obalů ale ten “ hlupák” který to kupuje.
Zkratka zvrácenost, jak se patří ve jménu konstantního růstu odpadu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.3.2024 08:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No ale ne vždy se recykluje, někdy se jen s velkou slávou tříděný odpad vyveze pryč.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

16.3.2024 09:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*

Pane Řezáči, právě jste označil skutečný stav věci!

Recyklovat za každou cenu - dokonce i tam, kde to nedává žádný smysl. Ony totiž některé obaly nejsou recyklovatelné, ale jsou snadno materiálově nebo energeticky využitelné!

Když se sem více než 30 let vozily nerecyklovatelné materiály z celého světa, tak mávnutím kouzelného proutku z nich recyklovatelné nikdo neudělá.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist