https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelsky-fond-letos-mezi-zemedelce-rozdeli-dotace-asi-30-miliard-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělský fond letos mezi zemědělce rozdělí dotace asi 30 miliard korun

11.4.2024 10:39 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) rozdělí letos mezi zemědělce zhruba 30 miliard korun, stejně jako v loňském roce. Zemědělci mohou začít žádat o dotace pomocí takzvané jednotné žádosti od 15. dubna, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň vyvrátil tvrzení nevládních zemědělských organizací, že fond stále nevyplatil dotační podpory za loňský rok.
 
Od letošního roku bude nově možné žádat na péči o založený agrolesnický systém. To podle ministra znamená, že zemědělci budou moct pořizovat kvalitní stromy a na jejich ochranu je připraveno přes 108 000 korun na hektar. Dalšími potvrzenými změnami v jednotné žádosti, které Výborný už dříve představil, je například snížení minima neprodukčních ploch z osmi procent na pět procent vyžadovaných pro takzvanou základní ekoplatbu.

"Jde nám o to, abychom dokázali ubírat na všemožných regulacích a spíše motivovali zemědělskou veřejnost, aby opatření, která jsou smysluplná a chrání vodu, půdu a krajinu, skutečně dodržovala," řekl Výborný.

Agrární komora tvrdí, že zemědělský fond stále nevyplatil dotace za loňský rok. "Zatímco ke konci března roku 2023 bylo vyplaceno 28 miliard korun, nyní je to jen 18 miliard korun, tedy deset miliard tak v sektoru chybí," uvedl předseda komory Jan Doležal. To ale ministerstvo zemědělství i zemědělský fond odmítají.

Generální ředitel SZIF Petr Dlouhý uvedl, že vyplácení plateb se drží harmonogramu, se kterým fond včas seznámil nevládní zemědělské organizace. Vyplácení má podle něj trvat do 30. června a vyplacených 18 miliard korun ke konci dubna podle Dlouhého odpovídá představenému harmonogramu. Navíc je podle něj i ministra nefér, aby organizace porovnávaly aktuální počet vyplacených dotací s loňským rokem, protože v tuto chvíli jde o dotace za nový rok společné zemědělské politiky, ve které je nyní několik nových dotačních programů.

Další změnou v dotacích budou podle Výborného letos zálohy u přímých plateb od 16. října do 30. listopadu. Fond vyplácel zálohy naposledy v roce 2022. Dlouhý doplnil, že podle aktuálního nařízení Evropské komise se můžou vyplácet zálohy ve výši 50 procent, ale je podle něj velmi pravděpodobné, že budou navýšeny na 70 procent.

Zemědělci žádají jak o základní platby, tak o platby na neprojektová opatření rozvoje venkova. Řádný termín pro podání končí 15. května. Po tomto termínu bude možné podat žádost do 10. června, ale se sankcí jedno procento za každý den prodlení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

sv

12.4.2024 14:22
30 miliard? Na co si vyplňovači žádostí o dotace vlastně stěžují?
Odpovědět
Anyr

Anyr

14.4.2024 00:09 Reaguje na sv
Že je musí vyplnit XD
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist