https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelsky-fond-rozdeli-pres-1-5-miliardy-kc-na-ekologicke-zemedelstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělský fond rozdělí přes 1,5 miliardy Kč na ekologické zemědělství

7.2.2023 00:57 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní zemědělský intervenční fond rozdělí v dotacích na podporu ekologického zemědělství z Programu rozvoje venkova 1,54 miliardy Kč. Žadatelé mohli o peníze žádat ve dvou programech, informoval mluvčí SZIF Miroslav Bína. Na podporu opatření v programu Ekologické zemědělství podalo podle fondu žádost 1259 zemědělců a na opatření v programu Navazující ekologické zemědělství bylo 3931 žádostí.
 

Vedoucí oddělení metodiky environmentálních podpor Jan Borský uvedl, že opatření patří pod neprojektové dotace Programu rozvoje venkova, který je jedním z dvou hlavních pilířů zemědělských dotací. Zaměřuje se na rozvoj konkurenceschopnosti zemědělství a lesnictví nebo například udržitelného hospodaření. "Mimo jiné (dotace) pomáhají s bojem proti degradaci půdy. Dále přispívají k zachování a obnově druhové různorodosti na zemědělské půdě. V neposlední řadě se snaží přispět k ekologické stabilitě a estetické hodnotě krajiny," uvedl.

Fond vyplácí dotaci na trvalé travní porosty, na kterých žadatelé dodržují minimální intenzitu chovu hospodářských zvířat nebo na ornou půdu, kde zemědělci pěstují zeleninu, trávu na semeno či další plodiny. Podporu mohou získat i na půdu užívanou jako úhor, tedy neprodukční plochu.

V případě trvalých kultur dotace podporuje ovocné sady, vinice, chmelnice a další plodiny, které mají krajinotvorný a ekologický význam. O dotace mohou žádat pouze zemědělci, kteří zároveň nehospodaří v režimu konvenční produkce na zemědělské půdě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist