https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelsky-vybor-prerusil-jednani-o-primichavani-biopaliv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělský výbor přerušil jednání o přimíchávání biopaliv

1.2.2018 10:16 | PRAHA (ČTK)
Kuchyňský olej se do paliva přimíchávat bude. Ale později. Snad. Ilustrační snímek
Kuchyňský olej se do paliva přimíchávat bude. Ale později. Snad. Ilustrační snímek
Sněmovní zemědělský výbor vydá své doporučení k novele, která má zvýhodnit přimíchávání biopaliv z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků, až v polovině března. Zatím jednání přerušil a jeho členové budou mít do 6. března čas podávat pozměňovací návrhy.
 

Novela zákona o ochraně ovzduší v reakci na novou evropskou směrnici dává možnost dodavatelům benzinu a nafty, aby si mohli započítávat do povinného minimálního podílu biopaliv dvojnásobně biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků. Platit to bude i pro takzvaná pokročilá biopaliva. Pokud však minimální podíl biopaliv ve své produkci nesplní, bude jim hrozit přísnější pokuta.

Sněmovna totožnou novelu projednávala loni, ale do voleb o ní nestihla rozhodnout. Evropskou směrnici mělo Česko přijmout do loňského dubna a Evropská komise už kvůli tomu zahájila příslušné řízení.

Evropská unie změnou legislativy zvýhodňuje použití odpadních tuků pro výrobu biopaliv. Měla by snížit náklady dodavatelů benzinu a na splnění povinného minimálního podílu biopaliv. Dodavatelé si navíc budou moci do snížení emisí skleníkových plynů zohlednit zemní plyn či zkapalněný ropný plyn, vysokoprocentní biopaliva, elektřinu a případně vodík, které pro dopravní účely dodali.

Dodavatelé pohonných hmot musí nyní do benzinu přimíchávat nejméně 4,1 procenta biopaliv, do nafty šest procent biopaliv. Novela tyto podíly nemění.

Členy výboru zajímalo, zda je Česko schopné pokrýt potřebu nových biopaliv z vlastních zdrojů, nebo jestli se budou dovážet. Náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová uvedla mimo jiné, že právě změna zákona má umožnit, aby se v ČR rozvinulo přimíchávání z kuchyňských olejů a kafilerních tuků.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist