https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemrel-byvaly-ministr-ochrany-zivotniho-prostredi-jan-szyszko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemřel bývalý ministr ochrany životního prostředí Jan Szyszko

19.10.2019 00:30 (ČTK)
Bývalý polský ministr životního prostředí Jan Szyszko, který svého času povolil rozsáhlé kácení v jednom z posledních nedotčených pralesů v Evropě, minulý týden náhle zemřel ve věku 75 let. / Ilustrační foto
Bývalý polský ministr životního prostředí Jan Szyszko, který svého času povolil rozsáhlé kácení v jednom z posledních nedotčených pralesů v Evropě, minulý týden náhle zemřel ve věku 75 let. / Ilustrační foto
Bývalý polský ministr životního prostředí Jan Szyszko, který svého času povolil rozsáhlé kácení v jednom z posledních nedotčených pralesů v Evropě, minulý týden náhle zemřel ve věku 75 let. Oznámil to polský prezident Andrzej Duda.
 

"Mám velmi smutnou, nečekanou zprávu. Minulou středu před polednem zesnul profesor Jan Szyszko. Vědec a politik, ale hlavně dobrý a laskavý člověk, vášnivý milovník přírody, ke kterému jsem choval velké sympatie a úctu," napsal Duda na twitteru.

Szyszko usiloval o zvolení do parlamentu v nedělních volbách na kandidátce vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). V jejích třech vládách býval ministrem životního prostředí, naposledy v letech 2015 až 2018.

Toto poslední působení v kabinetu provázely velké spory kvůli intenzivnímu kácení v Bělověžském pralese na východě Polska. Těžbu v chráněném území, zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO a útočišti zubrů, Szyszko vysvětloval bojem s lýkožroutem.

Kácení pomocí těžké techniky i v nejcennější zóně napadla Evropská komise a soud Evropské unie rozhodl, že těžba je nezákonná. Szyszko přestal být ministrem asi tři měsíce před verdiktem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist