https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemrela-nejstarsi-simpanzice-v-evrope-bylo-ji-49-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Itálii zemřela jedna z nejstarších šimpanzic v Evropě, bylo jí 49 let Aktualizováno a opraveno

16.8.2021 11:57 | ŘÍM (ČTK)
Šimpanzi se dožívají zhruba 45 let v přírodě a přibližně o deset let více v zajetí. Ilustrační foto
Šimpanzi se dožívají zhruba 45 let v přírodě a přibližně o deset let více v zajetí. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Itálii minulý týden zemřela devětačtyřicetiletá šimpanzice, kterou televize SkyTG24 i další místní média označila za nejstarší v Evropě. Šimpanzí samice jménem Judy žila v zooparku nedaleko Verony. V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem ale žijí tři ještě starší šimpanzí samice.
 

Judy zemřela ve čtvrtek ráno poté, co posnídala a lehla si do stínu stromu. Usnula a už se neprobudila, napsal zoopark Natura Viva. Podle ní byla šimpanzice velmi oblíbená a hrála důležitou sociální roli ve své komunitě. Když bylo třeba, pomáhala ostatním samicím. Osmkrát se stala matkou a jednou babičkou a v posledních letech měla problémy se zrakem, uvedl server italské televize.

Šimpanzi se dožívají zhruba 45 let v přírodě a přibližně o deset let více v zajetí. Existují ale záznamy i o starších jedincích. Například slavný šimpanz Cheeta, který ve 30. letech minulého století ztvárnil ve filmech o Tarzanovi přítele titulního hrdiny, zemřel na Vánoce 2011 v útulku pro zvířata na Floridě ve věku asi 80 let.

Šimpanzí samice ve Dvoře Králové Bonnie a Babeta patří k nejstarším šimpanzům v Česku a těší se dobrému zdraví, informovala ČTK mluvčí Safari Parku Zuzana Boučková. Do Česka přišly v roce 1971 z Kamerunu přibližně jako dvouleté. V tamním zoo parku žije ještě jedna starší šimpanzí samice Suzi, která se narodila v roce 1965.

Nejstarší šimpanz v někdejším Československu zemřel v roce 2016 v bratislavské zoo, byl jím samec Kongo, který se narodil ve volné přírodě odhadem v roce 1965. Zemřel na srdeční infarkt.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.8.2021 13:11
proč píšou že zemřela a ne správně že uhynula ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist