Ženy a muži přemýšlejí o změnách klimatu rozdílně, píše ScienceDaily
Sociologická studie Michigan State University se jako jedna z prvních zaměřila na to, jak klimatické změny vnímají ženy a jak muži. Ženy spíš než muži přijímají vědecký konsenzus o globálním oteplování. „Závěry studie tak nabourávají obecný předpoklad, že více vědecky gramotní jsou spíše muži,“ řekl sociolog Aaron M. McRight.
Odlišné přesvědčení pohlaví pak vysvětluje termínem genderová socializace (gender socialization). Podle této teorie jsou chlapci v USA vedeni ke schopnostem rozhodování, ovládání a řízení, zatímco u dívek je rozvíjena a zdůrazňována oddanost, péče a empatie. Ženy se proto více zajímají o možné katastrofální důsledky globálního oteplování.
„Muži si myslí, že globálnímu oteplování rozumí lépe, ačkoliv přesvědčení žen mnohem více ladí s vědeckým konsenzem,“ tvrdí autor studie Aaron M. McRight. Studie mimo jiné poukazuje na fakt, že ženy postrádají důvěru ve své chápání vědeckých otázek. „Ukazuje se také, že ženy samy podceňují své vědecké znalosti. Bohužel to vede k tomu, že mladé ženy často zanechávají své vědecké kariéry,“ doplňuje závěry studie McRight.
Podle zprávy „Women More Likely Than Men to Accept Scientific Consensus on Global Warming, Study Finds“ uveřejněné na serveru ScienceDaily.com dne 15. 9. 2010.
reklama
Online diskuse
"vědecký"konsenzus? - 29. 9. 2010 - MichalV kostce jste podal celou tu oteplovací bídu. Spousta řečí, prázdné slámy. Ale když přijde na to podstatné, tj. co si kupuji, kolik za to mám zaplatit a na kolik by mne přišlo nekoupit si - to najednou stojíte s otevřenou pusou a nezmůžete se na jediný konkrétnější údaj.Přitom pokud mi hrozí smrtelné nebezpečí musím tím spíš dobře počítat na základě kvalitních podkladů. - - - Jste typickou ukázkou změkčilého Evropana který si neuvědomuje jednu podstatnou věc. Tam kde jsme, v pozici materiálně zabezpečené společnosti, jsme proto že generace našich předků investovaly efektivně. Počítaly co za kolik. A také proto že pracovaly v zájmu svém a svých potomků - nikoli kvůli stížnostem někoho z druhé strany zeměkoule. Péče o druhé musí mít své meze a my se je snažíme sebevražedným způsobem překročit. |